وبلاگ چیست؟

وبلاگ چیست؟

وبلاگ چیست؟

وبلاگ (Weblog( یک یا چند صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است ، با قابلیت دستیابی عموم کاربران به آن ، که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی روزانه یا چند روز در میان درباره موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند. از آنجا که وبلاگ در اینترنت نشر می یابد گاهی آن را یک نشریه اینترنتی شخصی یا رسانه اینترنتی هم مینامند.

مخترع وبلاگ، وبلاگ چیست؟

وبلاگ برای اولین بار در سال ۱۹۹۷، توسط یک وبلاگ نویس آمریکایی بنام John Barger)جان بارگر  ) در سایت robot wisdom بکار برده شد .  واژه بلاگ (Blog( توسط پیتر مرهولز ابداع شد و پس از آن ایوان ویلیامز برنامه نویس مشهور، درسیستم وبلاگ دهی مشهور گوگل واژه بلاگر را خلق کرد و پس از آن سیستم وبلاگ نویسی  را نوشت. 

در ایران، وبلاگ چیست؟ 

وبلاگ فارسی اولین بار در آذرماه ۱۳۸۰ توسط سلمان جریری منتشر شد. سیستم وبلاگ نویسی یا وبلاگ دهی در ایران با عنوان پرشین بلاگ آغاز به کار کرد و پس از آن سیستم وبلاگ دهی بلاگ اسکای مطرح شد.

 در واقع سیستم وبلاگ دهی پرشین بلاگ به عنوان اولین سیستم رایگان سرویس دهنده وبلاگ درایران آغاز به کار کرد. در قیاس سیستم های وبلاگ دهی در ایران بلاگفا با محبوبیت بالا و با رنک الکسا بالا فعالیت دارد .

در آذر ماه ۱۳۸۳ وبلاگ‌نویسان ایرانی در اعتراض به تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی، بمب گوگل را ایجاد کردند بدین صورت که با جستجوی خلیج عربی در گوگل، اولین نتیجه صفحه‌ای بود که در آن نوشته شده بود: «خلیجی با این نام در دنیا وجود ندارد.»

ملزومات وبلاگ چیست؟

– امکان استفاده از کامپیوتر، اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب وجود داشته باشد ( کامپیوتر شخصی، کامپیوتر فامیل، دوستان، کافی نت و یا …)
– فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز( یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن را داشته باشد.
-برای وبلاگ نویسی باید زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز) را داشته باشید.

کسب درآمد از وبلاگ چیست؟

از آنجا که سرویس های تحت وب بسیاری از امکانات را به صورت رایگان در اختیار شما قرار میدهند، شما هیچ پولی برای وبلاگ نویسی پرداخت نمیکنید. مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید. بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ ها میکنند، شما نیز میتوانید از آگهی های تبلیغاتی استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ