طراحی وبلاگ , وبلاگ دهی , بلاگ , بلاگر

وبلاگ


بسیاری از افرادی که به گشت و گذار در اینترنت می پردازند به خوبی میدانند که وبلاگ چیست؟

وبلاگ (Weblog( یک یا چند صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است، با قابلیت دستیابی عموم کاربران به آن، که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی روزانه یا چند روز در میان درباره موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند، و از آنجا که در اینترنت انتشار می یابد گاهی آن را یک نشریه اینترنتی شخصی یا رسانه اینترنتی نیز مینامند.

مخترع وبلاگ 

وبلاگ برای اولین بار در سال ۱۹۹۷، توسط یک آمریکایی بنام John Barger)جان بارگر ) در سایت robot wisdom بکار برده شد .  واژه (Blog( توسط پیتر مرهولز ابداع شد و پس از آن ایوان ویلیامز برنامه نویس مشهور، در سیستم گوگل واژه بلاگر را خلق کرد

وبلاگ در ایران

وبلاگ فارسی اولین بار در آذرماه ۱۳۸۰ توسط سلمان جریری منتشر شد. این سیستم ابتدا در ایران با عنوان پرشین بلاگ آغاز بکار کرد و پس از آن بلاگ اسکای مطرح شد. در مقایسه سیستم های بلاگ دهی در ایران بلاگفا محبوبیت و رنک الکسا نسبتا بالایی دارد .

در آذر ماه ۱۳۸۳ وبلاگ‌نویسان ایرانی در اعتراض به تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی، بمب گوگل را ایجاد کردند بدین صورت که با جستجوی خلیج عربی در گوگل، اولین نتیجه صفحه‌ای بود که در آن نوشته شده بود: «خلیجی با این نام در دنیا وجود ندارد.»

ملزومات وبلاگ :

– امکان استفاده از کامپیوتر، اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب وجود داشته باشد ( کامپیوتر شخصی، کامپیوتر فامیل، دوستان، کافی نت و یا …)
– فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز ( یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن را داشته باشد.
-باید زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت بلاگ ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز) را داشته باشید.

کسب درآمد از وبلاگ

از آنجا که سرویس های تحت وب بسیاری از امکانات را به صورت رایگان در اختیار شما قرار میدهند، شما هیچ پولی برای وبلاگ نویسی پرداخت نمیکنید. مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید. بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ ها میکنند، شما نیز میتوانید از آگهی های تبلیغاتی استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *