بهبود رتبه , seo , افزایش بازدید , افزایش رتبه

رتبه الکسا


اهمیت رتبه الکسا دغدغه تمامی سئوکاران و مدیران وبسایت ها است. اگر مدتی را صرف وب گردی کرده باشید، حتما نام (Alexa) را شنیده اید، یک سرویس رتبه بندی وب سایت ها براساس معیارهای مختلف است که در ایران بسیار با اهمیت شده است.

الکسا (Alexa)

الکسا عنوان شرکتی وابسته به سایت Amazon.com است که در کالیفرنیای امریکا قرار دارد و خدمات آن در آدرس Alexa.com ارائه می گردد.

هدف این سرویس، جمع آوری اطلاعات ترافیک وب و رتبه بندی پایگاه های اینترنتی از نظر تعداد بازدیدها است که با در نظر گرفتن یک سری معیارهای محاسباتی و الگوریتم های خاص، نهایتا سایت های شبکه جهانی وب را به لحاظ میزان دیده شدن صفحات آنها رتبه بندی کرده و حتی جزئیات مفیدی در رابطه با چگونگی کاوش و رفتار مخاطبین با صفحات را نیز ارائه می دهد.

تاریخچه الکسا

در سال ۱۹۹۶ توسط ۲ نفر به نامهای Brewster Kahle و Bruce Gilliat پایه گذاری شد، ونام الکسا آن الهام گرفته از Royal Library of Alexandria بزرگترین کتابخانه مصر باستان قبل از میلاد یا کتابخانه سلطنتی اسکندریه است. در سال ۱۹۹۹ الکسا توسط شرکت آمازون به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار خریداری شد و بعد از آن همکاریهایی با گوگل، مایکروسافت، پروژه دایرکتوری بازDMOZ و … داشته است.

اهمیت و دقت رتبه بندی الکسا

واقعیت این است که آمار این سرویس لزوما دقیق و کاملا براساس واقعیت نیست و تا حدودی مبتنی بر محاسبات فرضی و استقرایی است. امروزه تبلیغ دهندگان بیشتر تمایل دارند که با سایت های مرتبط با اهدافشان با توجه به رتبه الکسای آنها همکاری کنند، از طرفی اطلاعات سایت الکسا بعضا در تجزیه و تحلیل بهتر و هدف گذاری مخاطبان و نیازهایشان می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

با توجه به بهبود الگوریتم های الکسا و در نظر گرفتن معیارهای مختلف در اختصاص رتبه و با بررسی پارامترهایی مانند میزان Daily Time on Site و بررسی سایت های ارجاعی در قسمت Upstream Sites ،  به نظر بهترین راه افزایش رتبه الکسا تمرکز بر روی ایجاد محتوای مفید و جلب بازدیدکننده واقعی است.

بهبود رتبه الکسا

– ثبت سایت در Alexa (امکان ثبت دامنه ir وجود ندارد)

– ترغیب کاربران به استفاده از تولبار Alexa

– استفاده از راهکارها و سرویس های هزینه ای Alexa

– تلاش برای افزایش بازدید سایت از طریق راهکارهای اصولی نظیر سئو و تبلیغات

– تحلیل کاربران و تلاش برای بهبود وضعیت سایت طبق خواسته کاربران

– تولید محتوا و جذب بازدیدکنندگان بیشتر

– ارائه سرویس های متنوع و رایگان برای جذب کاربران

– حفظ و توسعه مداوم طراوت، پویایی و جذابیت سایت

الکسا چگونه کار میکند

بدون شک یکی از مهمترین ابزارها برای هر مدیر آمار است. الکسا هم آمار ارائه میکند، و روش کار آن بسیار ساده است و شاید غیر منصفانه به نظر برسد، ولی آمار الکسا خصوصا در رتبه های زیر ۱۰۰ هزار بسیار به واقعیت نزدیک است.

بر اساس بازدید کاربرانی که نوار ابزار Alexa را در مرورگر خود نصب کرده اند، به وب سایتها رتبه می دهد و امکان بررسی آمار و تعدا بازدید کاربرانی که این نوار ابزار را نصب نکرده باشند، ندارد.

به عبارت دیگر Alexa لیستی از وب سایتهای اینترنتی است که بر اساس ترافیک و تعداد بازدید مرتب سازی شده، و اگر وب سایتی در منطقه خود مثلا ایران جزو ۵۰ یا ۱۰۰ وب سایت اول آن نمایش داده شود مشخص کننده ارزش بالای این سایت به لحاظ تجاری خواهد بود زیرا موجب افزایش در آمد و افزایش بازدید خواهد شد.

تعداد بازدید و مدت زمان لازم برای کسب رتبه الکسا

الگوریتم های فعلی Alexa به نحوی تعریف شده اند که برای اختصاص رتبه به آدرس های وب نیاز به حداقل اطلاعات و داده های دریافتی دارند.
۱: در سیستم Alexa هرچه عدد نهایی کوچکتر باشد یعنی رتبه سایت بالاتر و بازدید آن بیشتر است، سایتی که رتبه الکسای ۱۰۰۰ دارد از ارزش و بازدید بیشتری نسبت به سایتی که رتبه ۲۰۰۰۰ دارد، برخوردار است.
۲: معمولا Alexa دو نوع رتبه کشوری و جهانی را برای وبسایت ها در نظر می گیرد، رتبه کشوری تنها در صورتی نمایش داده می شود که میزان بازدید صفحات سایت از کاربران یک کشور خاص به صورت معناداری صورت بگیرد.

فریب الکسا

الکسا فقط آمار به شما ارائه می دهد و ارائه آمار غلط و فریب Alexa به معنی رشد ترافیک سایت نیست و تنها ممکن است برخی وب مسترها برای نمایش قدرت خود نزد کارفرما یا ایجاد موقعیت شغلی بهتر یا فریب مشتریان جهت جذب تبلیغ از این مورد غیر حرفه ای استفاده کنند.

رتبه ترافیکی الکسا

رتبه Alexa بر اساس مجموع بازدیدهای ۳ ماه گذشته از یک وب سایت توسط میلیونها کاربری که تولبار یا نوار ابزار Alexa را در مرورگر خود نصب کرده اند می باشد، کاربری که نوار ابزار را نصب کرده به هر صفحه ای که سر می زند یک مورد بازدید برای آن صفحه از آن سایت ثبت می شود و با توجه به نوع ورود به صفحه، اینکه از جایی لینک شده یا مستقیم وارد شده و … در الکسا ذخیره می شوند.

سخن آخر

رتبه الکسا یکی از سنجش های مقایسه ای است و ارزش یا اعتبار ویژه ای ندارد. از استراتژی هایی ماندگار برای افزایش بازدید وب سایت استفاده کنید. از روش های سریع مانند وب سایت های ویژه بهبود رنک Alexa استفاده نکنید زیرا براساس بازدیدهای تقلبی باعث بهبود رتبه الکسا می شود که در صورت قطع سرویس از شرکت مربوطه یا هنگام دریافت سرویس روش تقلبی اجرا شده ان، آشکار می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید