اشتباهات رایج سئو , باورهای نادرست سئو , روش های غلط سئو , اشتباهات سئو , روش های نادرست سئو سایت

اشتباهات رایج در سئو


همانطور که بارها گفته ایم سئو یکی از مهمترین موارد موفقیت برای هر کسب و کار اینترنتی است. و مانند تمام عرصه ها باورهای نادرست و نظرات مختلفی نیز در این زمینه وجود دارد که گاها توسط افراد متخصص و غیر متخصص اعمال میشود. در این بخش برای راهنمایی هر چه بهتر و بیشتر شما به توضیح و بررسی مهمترین اشتباهات رایج در سئو خواهیم پرداخت.

با آنکه راهنمایی های رسمی و معتبر برای موفقیت در سئو، توسط خود گوگل و همچنین سایر موتورهای جستجو ارائه شده است، اما بخاطر داشته باشید که الگوریتم های گوگل مدام در حال تغییر هستند و بدین ترتیب پس از هر بروزرسانی پارامترهای جدیدی برای تجزیه و تحلیل ارزش یک سایت یا صفحه بوجود می آید. پس اگر به دنبال موفقیت وبسایت خود هستید، باید همواره در زمینه‌ سئو مطالعات بروز داشته باشید.

مهمترین اشتباهات رایج در seo را بشناسید

 • الکسا در سئوی سایت تاثیر مستقیم دارد.

نمی‌توان همکاری‌های مدام و متوالی گوگل و الکسا را در برخی زمینه‌ها، مانند ارائه آمارهای مختلف انکار کرد اما رتبه‌ سایت در الکسا، هیچ تاثیری در اعتبار سایت شما در گوگل ندارد. الکسا تنها سایت‌ها را بر اساس ترافیک آن‌ها، یعنی میزان بازدیدشان توسط کاربران، رتبه‌بندی می‌کند.

 • انجام سئو برای مدتی کوتاه، کافی است.

یادتان باشد که سئو همواره در حال تغییر است، پس اگر در عرض یک ماه به لینک اول نتایج جستجو رسیدید، هرگز کار را تمام شده ندانید. با وجود تغییرات مداوم نمیتوانید این نتیجه را برای همیشه حفظ کنید مگر آنکه همواره وبسایت خود را هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ محتوایی به روز نگه دارید.

 • باید در عرض چند روز یا چند هفته، به نتیجه دلخواه رسید.

سئو یک فرآیند کوتاه مدت نیست، با صبر و حوصله فرایند سئو سایت خود را پیش ببرید. برای رسیدن به نتایج دلخواه در برخی کلمات کلیدی، گاه تا یک سال زمان لازم است، و این بدلیل وجود هزاران رقیبی است که در کسب و کار شما وجود دارد.

 • با وجود تبلیغات در گوگل، دیگر نیازی به سئو نیست.
این مساله یکی از رایج ترین باورهای غلط در زمینه سئو است، گوگل ادز یا گوگل ادوردز فقط در فروش و دیده شدن بیشتر برندتان موثر است. تبلیغات در گوگل بهترین راهکار کوتاه مدت است اما هزینه های بسیار گزافی دارد و در طولانی مدت دچار مشکل میشوید. 

یادتان باشد زمانی که از طریق گوگل ادز به عنوان لینک اول در صفحه‌ نتایج جستجوی گوگل معرفی شدید، سیل کاربران وارد شده به سایت شما تنها بدلیل اعتبار مورد قبول گوگل است نه رتبه واقعی و مطلوب وب سایتتان.

 • سئو کاری بسیار ساده است و نیازی به تخصص و مطالعه‌ ندارد.

یکی دیگر از اشتباهات رایج در سئو این است که بسیاری از وبمستران فکر می‌کنند با رعایت چند تئوری ساده و مشخص، می‌توانند به نتایج دلخواهشان برسند.

سئو تنها تکرار عبارات کلیدی در یک صفحه نیست، بلکه صدها پارامتر برای کسب رتبه اول گوگل وجود دارد. بدون تسلط بر این پارامترها و مطالعه و تلاش موفقیت دست یافتنی نیست.

 • گوگل با سئو مشکل دارد!

گوگل، بارها و بارها سئو را بعنوان یکی از بهترین راهکارها برای کسب رتبه‌ خوب در SERP معرفی کرده است. متاسفانه بسیاری از افراد برای رسیدن به نتایج دلخواه در کمترین زمان به روش های ممنوع و غیرمجاز دست میزنند و دچار جریمه و پنالتی گوگل میشوند، بهمین دلیل میگویند که گوگل با سئو مشکل دارد اما در حقیقت گوگل فقط و فقط با سئوی کلاه سیاه مشکل دارد.

 • سئو، رازی مگو است.

بسیاری از وبمستران به طور کلی قید فعالیت در اینترنت را می‌زنند زیرا تصور میکنند که هرگز نمی‌توانند به محبوبیت لازم در گوگل و سایر موتورهای جستجو برسند.

سئو راز نیست و یادگیری آن امری محال نیست! با مطالعه و تمرین می‌توانید چند قدم جلوتر از سایر رقبایتان باشید.

به خاطر داشته باشید که بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو کار ساده‌ای نیست و نیاز به مطالعه و بروز رسانی مداوم اطلاعات دارد.

 • کلمات کوتاه یا عبارات تک کلمه‌ای بهتر عمل میکنند.

این باوری کاملا اشتباه است. بطور مثال شما میخواهید که مقداری قهوه به صورت اینترنتی خرید کنید. برای این منظور از کلماتی نظیر «خرید قهوه» یا «خرید اینترنتی قهوه» استفاده می‌کنید. پس اگر حتی کسی که به جستجوی عبارت تک کلمه‌ای «قهوه» نیز بپردازد، باز به نتیجه‌ دلخواه شما نمی‌رسد.

تحقیقات نشان داده است که عبارات چهار کلمه‌ای، بیشترین آمار جستجو را در سطح جهان، به خود اختصاص داده‌اند.
 •  سئو تنها تولید محتوای خوب است.

صرفا تولید یک محتوا خوب و بهینه‌ برای حضور در رتبه های برتر موتورهای جستجو، کافی نیست. تولید محتوا، تنها بخشی از سئوی سایت است، و به همان اندازه سئوی فنی و تکنیکال هم مهم است.

 • تعداد صفحات بیشتر یعنی سئوی موفق تر !

مهم‌تر از تعداد صفحات یک سایت، کیفیت آنها است. گوگل همواره به کیفیت صفحات موجود توجه بیشتری نسبت به کمیت آنها دارد.

 • گوگل متوجه کپی کردن نمیشود. 

یادتان باشد که گوگل در حداقل زمان ممکن متوجه مطالب کپی خواهد شد پس گوگل را دست کم نگیرید و به فکر فریب او نباشید چون هیچ راهی وجود ندارد.

سعی کنید تا با کمی خلاقیت، محتوایی منحصر بفرد برای خود تولید کنید تا بدین ترتیب گوگل رتبه خوبی به شما بدهد.

 • قدمت دامنه بر سئو تاثیرگذار است.

دلیل چنین باوری، وجود نتایج برتر در موتورهای جستجو است که آن هم معمولا به واسطه‌لینک‌هایی است که در طول عمر دامنه، به آن سایت داده میشود اما هرگز سئو، توجهی به طول عمر دامنه ندارد.

یادتان باشد که عمر دامنه، به زمان ثبت آن ارتباطی ندارد بلکه از دیدگاه موتورهای جستجو، عمر دامنه شما از زمانی آغاز شده است که اولین محتوا را در آن به ثبت رسانده و توسط گوگل ایندکس کرده اید. ؛

 • زبان برنامه نویسی، برای سئو بسیار مهم است.

این را با اطمینان به شما میگویییم که تاثیر زبان برنامه‌نویسی در سئو تقریبا صفر است. مهم نیست که شما از کدام زبان برنامه‌نویسی برای طراحی سایت خود استفاده کرده اید.

 • طراحی سایت به سئو ارتباطی ندارد.

یکی دیگر از اشتباهات رایج در سئو این است که فکر کنید طراحی سایت هیچ ارتباطی با سئو سایت ندارد. کسب و کارهای اینترنتی پتانسیل این را دارند که به صورت دائمی باعث رشد و ترقی تجارت شما شوند؛ پس بهتر آن است که پیش از طراحی وبسایت خود، استراتژی تان را برای سئو تعیین کنید تا در آینده بدون محدودیتی خاص به نتیجه‌ دلخواه خود در کوتاهترین زمان ممکن برسید.

 • ظاهر سایت به سئو ربطی ندارد.

همانطور که قبلا هم گفتیم ظاهر وبسایت شما هم برای کاربر بسیار اهمیت دارد، و هم برای گوگل! زیرا گوگل در بررسی‌های خود، تجربه‌ کاربری را شبیه‌سازی کرده و بر اساس نتیجه‌ حاصله، به سایت شما امتیاز میدهد.

فراموش نکنید که تجربه کاربری و رابط کاربری وب سایت شما در حفظ کاربر بسیار مفید است، زیرا اگر سایت شما قالب زیبایی نداشته و پر از عکس‌های بی‌کیفیت و رنگ‌بندی‌های نامناسب باشد، احتمال بازگشت کاربر به سایت شما صفر است.

 • به سایت‌های دیگر لینک های فالو ندهیم.

یکی دیگر از اشتباهات رایج در سئو، تصور ایجاد لینک‌های خارجی فالو است؛ که وبمستران معتقد هستند اینگونه لینکها به اعتبار سایت لطمه میزند. اما در حقیقت لینک دهی به وب سایت‌های معتبر باعث ثبت امتیازات مثبت برای شما میشود.

 • تنها گرفتن بک لینک کافی است.

بک لینک هم مانند محتوا، تنها بخشی از فرآیند سئو است، پس صرفا تبلیغات یا گرفتن بک لینک نمی‌تواند شما را به موفقیت برساند، خودتان را به یک پارامتر محدود نکنید.

 • برند من بقدر کافی معروف هست؛ و نیازی به سئو ندارم!

یادتان باشد که حتی اگر برندتان را خیلی‌ها بشناسند، افراد برای رسیدن به وب سایت شما، صرفا نام برند را در گوگل سرچ می‌کنند و هرگز نام دامنه را خاطر نمی‌سپارند. پس برای ماندگاری و دوام خود باید به سئو سایت خود نیز توجه داشته باشید.

حتی اگر به لینک اول صفحه نتایج جستجوی گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری تبدیل شدید، کار تمام نشده است. کسب و کار اینترنتی و موفقیت در فضای مجازی، نیاز به حساسیت‌های منحصر به فرد و اعمال تمام ترفندها دارد، تا بتوانید کاربر را حفظ و او را در سایت خود نگه داشته و به تعامل با او بپردازید.