تفاوت وب سایت های داینامیک و استاتیک

تفاوت وب سایت های داینامیک و استاتیک

حتما در تبلیغات شرکت های طراح سایت، با جمله ” طراحی وب سایت داینامیک یا استاتیک ” برخورد کرده اید، قطعا این سوال برایتان پیش آمده که این دو دقیقا چه تفاوتی با هم دارند و کدامیک بهتر است؟ در این مقاله به زبان ساده به تفاوت وب سایت های داینامیک و استاتیک میپردازیم. پس با ما همراه باشید.

همانطور که در مقاله انواع وب سایت مشاهده کردید، اولین و اصلی ترین تقسیم بندی سایت ها عبارت است از استاتیک و داینامیک ، که این نوع تقسیم بندی از لحاظ شیوه مدیریت بوده، و کاملا به نوع و موضوع فعالیت شما بستگی دارد.
در نگاه اول تشخیص وب سایت های داینامیک و استاتیک از یکدیگر بسیار دشوار است. جالب است بدانید که اکثر سایت های موجود در دنیا استاتیک هستند.

 

* تفاوت وب سایت های داینامیک و استاتیک و تعریف وب سایت داینامیک (پویا)
سایت هایی که نیاز به تغییر مداوم اطلاعات و محتوا داشته و بنابر نیازمندی و کاربرد سایت، طراحی و توسعه می یابند. این سایت ها دارای پنل مدیریت محتوا بوده و مدیر سایت می تواند بدون داشتن دانش طراحی وب به راحتی محتویات هر صفحه از سایت خود را ویرایش یا بروز رسانی نماید.
در یک سایت داینامیک کنترل تمام بخش های سایت مانند ایجاد و یا حذف یک صفحه، ویرایش محتویات هر صفحه و… برعهده مدیر سایت است. امروزه بیش تر سایت ها به صورت داینامیک طراحی می شوند مثل سایت های خبری، شبکه های اجتماعی و….

 

* تفاوت وب سایت های داینامیک و استاتیک و تعریف وب سایت استاتیک (ایستا)

سایت هایی که معمولا تنها جهت معرفی کاربرد دارند، دارای صفحات HTML بوده و عملیات به روزرسانی محتوای سایت به ندرت صورت می پذیرد و نیازی به ارائه خدمات به هر شکل به صورت آنلاین دیده نمیشود.

در صورتی که بخواهید تغییری در وب سایت ایجاد کنید حتماً باید از طراح خود بخواهید این کار را برای شما انجام دهد چون وب سایت پنل مدیریتی ندارد. 

به طور معمول کاربرد وب سایت های استاتیک در سایت های شخصی و صفحاتی هستند که نیاز به تغییر مداوم ندارند. مثل سایت شخصی یک هنرمند که تنها نیاز به داشتن یک بیوگرافی و یا یک گالری از تصاویر و نمونه کار ها است.

 

* تفاوت وب سایت های استاتیک و داینامیک 

۱. هزینه طراحی سایت های استاتیک کمتر از داینامیک است.

۲. هزینه های نگهداری، بروز رسانی و پشتیبانی سایت های استاتیک بیشتر از داینامیک است.
۳. بروز رسانی محتوا در سایت های داینامیک بسیار آسان تر از سایت های استاتیک است و مدیر سایت از طریق نرم افزار مدیریت محتوا( CMD یا پورتال) می تواند به راحتی در هر مکان و زمانی محتوای سایت خود را تغییر بدهد. مثلا ویرایش صفحات، حذف یک صفحه از و…
۴. با توجه به این که سایتهای داینامیک پنلی را در اختیار کاربر و مدیران قرار می دهند، هر کاربر و مدیر می تواند با کلمه کاربری و رمز عبور خود وارد پنل شود، در نتیجه امکان توزیع مدیریت سایت در سیستم بین چند نفر، در این نوع از سایت ها وجود دارد.
۵. از آن جا که یکی از روش های کسب رتبه بالا در موتورهای جستجو مثل گوگل، بروز رسانی و پویایی مداوم سایت میباشد، سایت های داینامیک نسبت به استاتیک در موتورهای جستجو رتبه بالاتری کسب میکنند.

 

برای شرکتی با کالا و خدماتی خاص، چه نوع وب سایتی مناسبتر است؟
اگر هدف از داشتن سایت برای این شرکت، تنها معرفی کالا و خدمات آن است، طراحی سایت استاتیک نیاز آن را برآورده می سازد، اما اگر نیاز به تغییر مداوم اطلاعات، و امکان ارسال خبرنامه و یا مثلا امکان پرکردن فرمهای خاصی برای بازدید کنندگان سایت می باشد، نوع داینامیک مناسبتر است.

 

این مقاله جهت پاسخگویی به سوالات متداول برخی کاربران در زمینه تفاوت وب سایت های داینامیک و استاتیک نوشته شده است. در صورت داشتن هرگونه پرسش و نیاز به راهنمایی بیشتر می توانید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید. ۶۶۱۷۶۶۲۵-۰۲۱

ارسال یک پاسخ