گوگل آنالیتیکس , ترافیک وبسایت , بهبود رتبه , افزایش بازدید

گوگل آنالیتیک


گوگل آنالیتیکس یا گوگل آنالیتیک (Google Analytics) سرویس رایگان تجزیه و تحلیل ترافیک وب سایت گوگل است. این ابزار مهم برای کشف، تفسیر و ارتباط بین الگوهای معنادار ترافیک وب سایت ها می باشد که در بهینه سازی سایت به شما کمک بسیار میکند.

 

اطلاعات مفید گوگل آنالیتیک :

  • میزان بازدید روزانه از وب سایت شما چقدر بوده است.
  • چند درصد از بازدیدکنندگان جدید و چند درصد قدیمی بوده اند.
  • بیشترین و کمترین بازدیدها مربوط به کدام صفحات بوده است.
  • میانگین زمانی که کاربران، از وب سایت شما بازدید و استفاده می کنند، چقدر است.
  • ترافیک اصلی شما از چه طریقی است ؟
  • نرخ تبدیل در وب سایت شما چند درصد است.
  • اطلاعات رفتاری کاربران، مطالب مورد توجه و علایق اصلی آن ها چیست.
  • روش جذب کاربر به چه شکل بوده است و کاربر از چه طریقی وارد وب سایت شما شده است.

واژگان گوگل آنالیتیک :

Audience : وقتی شما وارد گوگل آنالیتیک می شوید به صورت پیش فرض اولین گزارشی را که مشاهده می کنید، گزارش خلاصه مخاطبان است. این گزارش به شما می گوید چه تعداد کاربر جدید و یا تکراری از وب سایت شما بازدید داشته اند و در این بازدید چه میزان زمانی را سپری کرده اند.

Session : مدت زمانی است که یک کاربر در وب سایت شما فعال است. یک دوره در گوگل آنالیتیکس، معمولاً شامل فعالیت هایی است که یک کاربر در یک محدوده زمانی تقریبا ۳۰ دقیقه ای انجام می دهد. اگر کاربر از وب سایت خارج شود و در کمتر از ۳۰ دقیقه به آن برگردد بازهم جزء همان دوره قبل محسوب می شود.

User: مجموعه افراد یا دستگاه هایی (IP) که از وب سایت شما بازدید کرده اند.

Page/Session: میانگین بازدیدهای انجام شده از یک صفحه در طول یک دوره می باشد. این گزارش در گوگل آنالیتیکس به طور کلی نشان می دهد کدام صفحات بیشتر و بهتر مورد علاقه کاربران قرار گرفته اند.

Pageview: به تعداد تمام بازدیدهای انجام شده از وب سایت شما گفته می شود. بازدیدهای تکراری کاربران نیز در این شمارش به حساب می آیند.

Unique Pageview: یک بازدید منحصر به فرد، زمانی اتفاق می افتد که یک کاربر صفحات متعددی را در یک دوره مشاهده می کند.

Avg. Session Duration: به معنای میانگین زمانی یک دوره

Bounce Rate: به درصد دوره های یک صفحه، بدین معنا که اینها دوره هایی هستند که یک کاربر صفحه وب سایت شما را مشاهده می کند و از همان صفحه از  سایت شما خارج می شود.

New Sessions %: میانگین درصد بازدیدهایی است که برای اولین بار توسط کاربران جدید اتفاق می افتد. این گزینه  معیار خوبی برای بررسی تغییرات فاحشی است که بر روی وب سایت خود می دهید.

Real-Time: در این بخش شما می توانید مشاهده کنید چه تعداد کاربر هم اکنون در وب سایت شما حضور دارند. همچنین در ۶۰ ثانیه گذشته و ۳۰ دقیقه قبل چه تعداد مراجعه کننده داشته اید.

همچنین در گوگل آنالیتیکس با استفاده از گزینه های Locations می توانید بفهمید کاربران از کدام کشورها به سایت شما وارد شده اند. گزینه های Traffic Sources و Behavior نیز نوع ورود و رفتار بازدیدکنندگان تان را نشان می دهد.

Acquisition: به شما این امکان را می دهد که با استفاده از این قسمت دریابید که کاربران از کدام مسیر به سایت شما وارد شده اند.

Organic: این گزینه به ترافیک ایجاد شده توسط بازدیدکنندگانی که به وسیله موتورهای جستجو وارد وب سایت شما شده اند، اشاره دارد. برای مثال از طریق گوگل وارد سایت شما شده اند.

Direct: اشاره دارد به نحوه ورود کاربران به سایت شما، که با وارد کردن مستقیم آدرس وب سایت در مرورگرها بوده است یا با کلیک کردن بر روی بوک مارک یا کلیک بر روی آدرس وب سایت که در ایمیل یا متن دیگری نوشته شده است.

Referral: این گزینه نشان می دهد که ترافیک ایجاد شده توسط کاربران بوسیله لینک ها در وب سایت های دیگر که به وب سایت شما لینک داده اند، ایجاد شده است.

Social: تعداد دوره هایی است که کاربران از طریق شبکه های اجتماعی به وب سایت شما وارد شده اند.

Email: نشان می دهد کدام بازدیدها از طریق لینک موجود در ایمیل های ارسالی می باشد.

Paid Search: این گزینه مشخص می کند چه کاربرانی از طریق تبلیغات، وارد سایت شما شده اند.

 

ترسیم مسیر حرکت کاربران در گوگل آنالیتیکس:

Behavior: در این بخش شما می توانید رفتار کاربران را در زمینه محتوا، سرعت صفحات و جستجوی وب سایت تحلیل کنید.

Behavior Flow: مسیر حرکت کاربران را از یک صفحه به صفحه بعد برای شما ترسیم می کند. شما با کمک این گزارش در می یابید کدام مطالب برای کاربران جذاب تر بوده و مورد توجه آنها قرار گرفته است و همچنین می توانید ریزش کاربران از هر صفحه را متوجه شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید