متا تگ , seo , افزایش رتبه , بهبود رتبه , افزایش بازدید

Meta Tag


موفقیت در سئو و افزایش بازدید سایت پیش نیازهای متعددی دارد. یکی از این پیش نیازها، ساختار فنی و اصولی کدهای HTML سایت است. در این بخش، تاثیر meta tag بر  سئو را که می توانند اطلاعات لازم در مورد سایت، محتوا و ساختار سایت را در اختیار موتورهای جستجو قرار دهند، با شما مرور میکنیم.

 

Meta Tag چیست؟

متا تگها از کلیدی ترین و مهمترین ابزارهای سئو و بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو هستند. انواع مختلفی از متا تگها وجود دارد که هر کدام بنا به مورد استفاده ممکن است برای وب مستر اهمیت داشته باشد.

 

انواع meta tag:

 

۱- تگ Title یا عنوان

این تگ برای تعیین عنوان صفحه بکار میرود و وجود آن در بخش head صفحه دارای اهمیت بسیاری است. در این تگ شما به موتور جستجو یک نمای کلی و گوشه ای مهم از محتوا را نشان می دهید. وظیفه عنوان، شرح صفحه نیست، تنها با ذکر یک یا چند کلمه خیلی کوتاه مشخص کننده نوع محتوا است و در مورد آن توضیحی نمی دهد.

سعی کنید، عنوان سایت را برای کاربران بنویسید، عنوان صفحات سایت باید منحصر به فرد باشند. توجه داشته باشید که درج کلمات کلیدی در عنوان صفحه، اثر مثبت و مهمی روی جذب مخاطبان دارد.

۲- تگ Description یا توضیحات

این تگ، متنی است که در فهرست نتایج گوگل زیر پیوند سایت به نمایش در می آید و اساسا محتوای وبسایت شما را توضیح میدهد. طول این تگ محدود است و بستگی به موتورهای جستجو دارد، در گوگل بین ۱۵۴ تا ۱۵۶ کاراکتر برای متا توضیحات توصیه می شود.

بخاطر داشته باشید که پس از عنوان، توضیحات، موضوع اصلی صفحه را برای موتور جستجو و کاربران مشخص می کند.  طبق اعلام گوگل، کلمات کلیدی موجود در این بخش اثری روی سئو ندارند. از توصیفات مشابه در صفحات مختلف خودداری کنید و تا حد امکان برای هر صفحه یک توصیف جدا ایجاد نمایید.

۳- تگ Keywords یا کلمات کلیدی

این تگ مشخص کننده کلمات کلیدی اصلی مرتبط با صفحه وبسایت هستند که موتورهای جستجو در هنگام جستجوی کاربر به نمایش در می آورند؛ یعنی بیانگر کلماتی است که بازدیدکنندگان سایت شما ممکن است با جستجوی آنها به وبسایت شما برسند.

 در تگ کلمات کلیدی برای جدا کردن حروف از , ویرگول در صفحه کلید لاتین استفاده کنید. کوتاه بودن و کمتر بودن تعداد کلمات مهم است و زیاد بودن آن از دید گوگل خطای بزرگی است.

۴- تگ Robots یا روبات ها

این متا تگ Robots برای کنترل ایندکس کردن صفحه توسط موتورهای جستجوگر است. با استفاده از این meta tag می توانید یک سری از دستورات مهم را به موتورهای جستجو بفهمانید و گاهی اوقات برای ارجاع این دستورات باید برای هر موتور جستجو یک متا تگ اختصاصی درج کرد.

یکی از کارها این است که به موتورهای جستجو اطلاع دهید که چه صفحاتی را از سایت شما ایندکس کنند و یا لینک خاصی را از صفحه یا سایت شما دنبال نکنند. این متا تگ جزو سئوی داخلی سایت محسوب می شود.
با استفاده از این تگ و مشخص نمودن موتور جستجوی مورد نظر به ربات جستجوگر اعلام میکنیم در خصوص صفحه مورد نظر چه رفتاری داشته باشد، راه کامل تر آن استفاده از فایل robots.txt است .

 

به طور کلی، meta tag با توجه به اینکه اطلاعات مفید و کوتاهی را در خود دارد، در طبقه بندی محتوای اطلاعات وبسایت به موتورهای جستجو کمک زیادی می کنند. بدین ترتیب موتورهای جستجو راحتتر می توانند اطلاعات را ذخیره و بر اساس نیاز کاربر دسته بندی کنند. امروزه اهمیت meta tag مانند گذشته نیست، اما استفاده نکردن از آنها می تواند بر روی رتبه وبسایت تأثیر منفی بگذارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید