دامنه , انتخاب دامنه , دامنه مناسب , ثبت دامنه

پسوند دامنه


همانطور که در قبل گفته شد قدم اول در طراحی وب سایت، انتخاب دامنه آن است. باید دامنه ای را انتخاب کنید که تا به حال کسی آن را انتخاب نکرده و در این انتخاب به نکاتی مانند : طول دامنه ، بکاربردن کلمات کلیدی در دامنه و نوع پسوند دامنه دقت کافی را داشته باشید.

پسوند دامنه com.

پرطرفدارترین، پر انتخاب ترین و محبوب ترین دامنه اینترنتی دامنه com. است. مخفف Commercial به‌ معنای تجاری است که برای شرکت ها، موسسه های تجاری والبته امروزه برای بسیاری از اهداف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

پسوند دامنه org.

مخفف  Organizations بمعنای سازمان ‌و تشکیلات‌ است که معمولا  توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که اغلب فعالیت غیر تجاری دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

دامنه org. بیشتر معرف شرکت یا سازمان یا موسسه عام المنفعه یا سازمان خیریه است و البته برای کاربران ایرانی  بیشتر به معنی سازمان های نیمه دولتی و خصوصی است.

پسوند دامنه net.

مخفف Network بمعنای شبکه است و مناسب  برای استفاده شرکت های اینترنتی و ارائه دهندگان خدمات شبکه های کامپیوتری است. به لحاظ آماری پرطرفدارتر از org. است ولی برای کاربران مزیت خاصی ندارد.

پسوند دامنه info.

مخفف Information بمعنای اطلاعات می‌باشد و در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که  با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط هستند.

پسوند دامنه gov.

مخفف Government بمعنای دولت می‌باشد و مربوط به وب سایت نهادهای دولتی است.

پسوند دامنه edu.

مخفف Education بمعنای آموختن دانش می‌باشد ومربوط به اماکن تعلیمی همچون پایگاه های آموزشی و دانشگاه ها تعلق دارد.

پسوند  biz.

مخفف Business  بمعنای تجارت می‌باشد که مختص سایتهای شغلی – تجارتی به ویژه خدمات مربوط به‌تجارت الکترونیکی، است.

پسوند name.

اولین نوع پسوندی است که مخصوص اشخاص حقیقی ایجاد شده است. بدین معنا که کلیه افراد با هر  منظور شخصی میتوانند از این پسوند برای داشتن وبسایت خود استفاده کنند.

پسوند int.

مخفف International بمعنای بین المللی می باشد که حوزه اینترنتی سازمان های بین المللی را نشان می‌دهد.

پسوند ac.

پسوند دامنه ملی جزایر آسکنشن (Ascention Islands) است. و از طرف دیگر برای مراکز ارائه دهنده سرویس هم بکار می‌رود ، به‌شرطی که اداره کامپیوتری ، اینترنتی، بدون هر گونه وابسته ای، نیروهای جدیدی استخدام نماید.

پسوند  tv.

 مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu)است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته  و برای این منظور نیز مورد استفاده قرار می‌گردد.

پسوند Travel.

این پسوند مختص شرکت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی می باشد.

پسوند  mobi.

این پسوند برای پایگاهای فروش و سرویس دهی محصولات موبایل می باشد.

پسوند دامنه ir.

مخصوص دامنه های ایرانی می باشد و ثبت آن توسط افرادی که رسما مقیم ایران هستند، انجام می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *