متاسرچ , ابرجستجوگر , جستجوی تخصصی , موتورهای جستجو

Meta-search یا ابرجستجوگرها


با ظهور اینترنت و رونق روزافزون آن بواسطه وبسایت ها و خدمات آنلاین، بشر به سرویسی نیاز پیدا کرد که بتواند اطلاعات موردنیازش را بدست آورد و همچنین بتواند داده ها را با یکدیگر مقایسه کند، بدین ترتیب موتورهای جستجو برای کمک به کاربر در یافتن محتوای دلخواهش بوجود آمدند. افزایش موتورهای جستجو در کنار بهره گیری آن ها از الگوریتم های متفاوت برای یافتن و دسته بندی نتایج، کاربران را به طرف استفاده از چند ابزار برای جستجو سوق داد. در نهایت این موارد زمینه ساز تولد Meta search یا ابر جستجوگرها شد.

 

Meta search یا ابر جستجوگرها چه هستند؟

متاسرچ در واقع یک موتور جستجوی تخصصی و یک سرویس کاربردی است که مجموعه ای از داده های غربال شده را در راستای پاسخ بهتر به نیاز کاربران اراده داده و نتایج خود را از سرویس های جستجوگر همان حوزه استخراج میکند.

طبق این تعریف Meta search دو تفاوت عمده با سایر موتورهای جستجو دارد. اولا در یک حوزه خاص و تخصصی سرویس‌دهی می‌کند، یعنی مانند گوگل یک حالت عمومی برای هر جستجوی مدنظر کاربر ندارد. دوما نتایج جستجوی خود را از سرویس‌های جستجوگر دیگر استخراج می‌کند.

برخی  از مهم ترین متاسرچ ها عبارتند از:

MetaCrawler, DogPile, IXQuick, Mamma, Vivisimo, ez2find د – Pay Per Click Search engine یا موتورهای جستجو رتبه به ازای پول!

 

دلایل وجود Meta search یا ابر جستجوگرها

از آنجا که هر موتور جستجو ، فقط میتواند چیزی کمتر از ۱۶% از کل اطلاعات وب را بدست آورد و هر یک مقیاس ها و الگوریتم های متفاوتی دارند، ترکیب چند موتورجستجو با یکدیگر سبب افزایش نرخ فراخوانی بیشتر می گردد.

نتایج بدست آمده  از موتورهای جستجوی مختلف چیزی در حدود ۴۰% با یکدیگر بسیار متفاوت است اما در حدود ۶۰% هم بخش های مشترکی با هم دارند.

تحقیقات نشان میدهند که ابرجستجوگرها حدود ۴۲% بیشتر و بهتر اطلاعات را پوشش میدهند. متاسرچ ها برای بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز خود از طریق اعمال فیلتر با الگوریتم های پیشرفته از نتایج ۱۱ موتور جستجو بهره میبرد.

مکانیزم های ابرجستجوگرها کاملا متفاوت هستند . ابرجستجوگرهای ساده فقط پرس وجوها را به موتورهای جستجوی بی واسطه می فرستند، و سپس نتایج را در یک صفحه و در فریمهای جداگانه نمایش می دهند . ابرجستجوگرهای پیچیده به کاربران اجازه می دهند تا موتورهای جستجوی دلخواهشان را انتخاب کنند و در همین حال فیلترها و الگوریتم ها را برای پردازش نتایج قبل از نمایش آنها، به کار می برند .

بطورکلی پس از آنکه یک سوال به ابرجستجوگر داده شد، متاسرچ آن را به چند موتور جستجو می فرستد و بعد از بازگشت نتایج ، آنها را براساس مقادیر مربوطه یا همان خواست و سلیقه کاربر ، ترکیب و دسته بندی می کند.

 

مزایای Meta search یا ابر جستجوگرها:

• ابرجستجوگرها بهترین نتایج هر موتور جستجو را ارائه  می دهند و به همین دلیل نتایج بدست آمده با موضوع مورد پرس و جو ارتباط بسیاری دارد. نتایج را تکرار نمی کنند، و آنها را همراه با جزئیات نشان می دهند.

• ابرجستجوگرها کاربرد ساده ای دارند و براحتی میتوان از آنها استفاده کرد.

• اغلب ابرجستجوگرها ، تنها موتورهای جستجو و دایرکتوری های تجاری را جستجو می کنند.

• ابرجستجوگرها مدت زمان کوتاهی را در هر پایگاه داده صرف می کنند، پس جستجوی آنها بسیار سریع است .

• اغلب ابرجستجوگرها ، کلمات جستجوی شما را به سادگی انتقال می دهند و اگر جستجوی شما تعداد کلماتی بیش از حد مجاز داشته باشد یا بلحاظ منطقی بسیار پیچیده باشد، این کلمات حرف شده و تنها کلماتی که برای موتورهای جستجویی معنی خواهند داشت در نظر گرفته میشوند.

• دارنده سایت فقط زمانی که بیننده واقعی به سایتش بیاید، پول می پردازد. در متاسرچ ها وبسایت تقریبا” در عرض چند ساعت و یا حداکثر یک هفته در نتایج جستجو قرار می گیرد. بدین ترتیب اگر سایتی رتبه بالایی میخواهد، بدون نیاز به تکنیک های مرسوم در جهت بهبود رتبه، فقط کافی است تا هزینه بیشتری بپردازد.

 

درآمدزایی Meta search یا ابر جستجوگر چگونه است؟

متاسرچ هایی که کاربران را به طرف فروشگاه های آنلاین یا ارائه کنندگان خدمات سوق می دهند، از فروشندگان و مدیران وبسایت ها پورسانت دریافت میکنند.

همچنین ابرجستجوگرها از طریق تبلیغات اینترنتی نیز کسب درآمد می کنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *