طراحی سایت حرفه ای , طراحی سایت ریسپانسیو , طراحی سایت

Cross Browser


Cross Browser بودن وبسایت امروزه یکی از مهمترین دغدغه ها و مواردی است که در طراحی وبسایت، تمام افراد اعم از مشتری یا طراح، به آن توجه ویژه ای دارند، سازگاری و نمایش بی نقص وبسایت و صحیح نشان دادن محتویات صفحات در تمام مرورگرها بسیار مهم میباشد.

در سالهای ۱۹۹۰ دو مرورگر Internet Explorer و Netscape Navigator برای نمایش سایت ها مورد استفاده کاربران قرار میگرفتند که برای رقابت با یکدیگر به نرم افزار های خود یکسری قابلیت های مشابه که تنها تفاوت آنها در برخورد با مرورگرها بود، میدادند. وجود این تفاوت ها باعث بوجود آمدن مفهوم Cross Browser شد.

Cross Browser چیست؟

کدهای HTML و CSS و کد های Client Side نوشته شده در یک وب سایت، باید به شکلی نوشته شوند که در تمام مرورگرها مانند اینترنت اکسپلورر یا IE مایکروسافت، فایرفاکس موزیلا، گوگل کروم ، سافاری اپل ، اپرا و … به یک شکل دیده و قابل اجرا باشند.

عمل Cross-Browser یکی از اصول مهم طراحی وبسایت است زیرا باید سایت را به گونه ای طراحی شود که تمام کاربران با هر مرورگری در هر نقطه از دنیا بتوانند تمام قسمت های سایت را مورد بازدید قرار داده و هیچ قسمتی را از دست ندهند.
وب سایتها و نرم افزار هایی نیز برای تست سایت های طراحی شده با این قابلیت به وجود آمده اند، مانند سایت http://crossbrowsertesting.com ، که استفاده از آن برای مدت محدود رایگان میباشد اما برای کاربران حرفه ای شامل پرداخت هزینه میگردد.

ابزارهای بررسی Cross-Browsing

  • IE Tester

ابزاری رایگان است که در نمایش سایت در نسخه های ۵.۵ ، ۶، ۷، ۸ و ۹ مرورگر Internet Explorer به کاربر کمک میکند، به راحتی میتوان سایت را بررسی و تفاوت ها را رفع نمود.

  • Browser Shots

به کمک این ابزار میتوان تصویری از سایت را در مرورگرهای مختلف مشاهده و در صورت بروز تفاوت در هر کدام به رفع آن پرداخت، در واقع با این ابزار، دیگر نیازی به نصب تک تک مرورگر ها بر روی سیستم خود نخواهید داشت.

مرورگرهای تحت پشتیبانی آن مانند: Google Chrome ، Mozilla Firefox، ELinks ، Galeon و … هستند و بر روی سیستم عامل های Linux، Windows، Mac و BSD قابل نصب می باشد.

  • Adobe Browser Lab

این ابزار تصاویری از وب سایت را در مرورگرهای مختلف نمایش می دهد، اما برای کاربران Unix قابل استفاده نمی باشد. زیرا این سیستم عامل را پشتیبانی نمی کند.

  • Dotmobi Virtual Developer Lab

از این ابزار برای مشاهده وبسایت در انواع دستگاه ها مانند گوشی های تلفن همراه، استفاده میشود، که از طریق Remote access به یک دستگاه واقعی remote می زند و وب سایت را بررسی می کند.

چرا Cross-Browser

  • سازگاری با تمام مرورگرهای وب
  • پیروی از استانداردهای وضع شده وب (W3C)
  • استفاده از اسکریپت‎ های Respond،  Modernizr و adaptive 960 برای سازگاری با مرورگرهای قدیمی فاقد پشتیبانی CSS3
و در آخر باید بگوییم که وبسایت های  متعددی در زمینه Cross Browser فعالیت می کنند که یک سایت را در مرورگر های مختلف نشان می دهند، و اکثر این سایت ها در قبال ارائه این سرویس، هزینه ای را دریافت می کنند و برخی برای مدتی محدود، بصورت رایگان این خدمات را اختیار کاربران قرار می دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید