رفع خطای 404 سایت

رفع خطای 404 سایت

رفع خطای 404 سایت، موردی است که برای بسیاری از طراحان و کاربران مهم میباشد. صفحه ای که اکثر کاربران در گشت و گذارهای خود  در سایت های مختلف با آن مواجه شده اند. در این مقاله به توضیح کامل ارور 404 و تاثیر آن بر سئو میپردازیم.

ارور 404 در صورتی است که کاربر آدرس خاصی را در نوار مرورگر خود تایپ میکند، اما صفحه ای معادل آن وجود ندارد. این خطا مشخص میکند که صفحه مورد نظر در سایت وجود ندارد و روباتهای موتورهای جستجو آن را از لیست خود خارج می کنند.

رفع خطای 404 سایت و اهمیت داشتن صفحه 404

وجود این صفحه موجب میشود که کاربران در صورتی که نتوانند صفحه مورد نظر خود را بیابند، بتوانند به صفحه اول سایت و یا صفحه جستجوی سایت برگردند. از طرف دیگر روباتها متوجه حذف شدن صفحه شده و آن را از لیست خود خارج می کنند. حذف شدن صفحات، لینک های شکسته و لینکهای خارجی که عمدا رقبا به سایت ما می دهند بیشترین دلیل برای بوجود آمدن خطای 404 است.

رفع خطای 404 سایت و امنیت صفحه 404

شاید بسیاری از کاربران و حتی طراحان وب به این صفحه مانند سایر صفحات سایت نگاه کنند. ولی این صفحه میتواند نقش امنیتی بسیار مهمی در سایت بازی کند. متخصصان امنیت سایت تعداد درخواست های منجر شده به احضار صفحه 404 توسط یک IP را برای بررسی احتمال هک شدن سایت بررسی می کنند.

به زبان ساده تر اگر یک IP خاص در مدت زمان کمی تعداد زیادی درخواست به سرور شما بفرستد که منجر به بروز کد 404 شود، احتمال اینکه این IP توسط شخص یا بد افزار قصد هک کردن سایت شما را داشته باشد بسیار زیاد است. شما به عنوان مالک یک دامنه باید این قبیل IP ها را بلاک کنید ، تا نتوانند به سایت شما دسترسی داشته باشند.

رفع خطای 404 سایت و خطای طراحی

گاهی اوقات ما برای افزایش امنیت خود، کاربرانمان را مدام با صفحه 404 روبرو میکنیم. بسیاری از طراحان برای افزایش امنیت سایت خود دسترسی به پوشه ها را برای کاربران محدود می کنند.

بهترین کار این است که به این پوشه ها فایلی با عنوان Index اضافه کنید و در آن فایل لیست مقاله های موجود در آن دسته بندی را قرار دهید . نرم افزارهای متن باز براحتی اینکار را برای کاربران انجام میدهد.

گاهی با طولانی بودن آدرس صفحه، گوگل آدرس را شکسته و فقط قسمتی از آن را نمایش میدهد و در ادامه سه نقطه میگذارد. بعنوان یک طراح سایت و برنامه نویس باید به خاطر داشته باشیم که ما نمیتوایم مشتریانمان را وادار به استفاده از آدرس های کوتاه کنیم ، بنابراین باید برای مواقعی که آدرس سایت بشکلی نادرست وارد میشود برنامه ای داشته باشیم.

رفع خطای 404 سایت​ با طراحی صفحه 404

 گرافیک صفحه 404 در سایت های مختلف با طرح ها و استراتژهای مختلفی ایجاد میشود. از گرافیک هایی که شما را به خنده وا میدارد تا گرافیک هایی که شما را وادار به ماندن بیشتر در صفحه میکنند. صرف نظر از آنچه میبینیم این گرافیک باید گویا و ساده و در عین حال به انتقال کاربر به صفحات دلخواه کمک کند .

در قسمت محتوا باید متنی برای آگاهی کاربر از رخدادن این خطا و یا نوشته ای مبنی بر عدم یافتن صفحه مورد نظر، وجود داشته باشد،  . بهتر است که در صفحه 404 امکان جستجو وجود باشد، تا کاربر بتواند نام صفحه خود را جستجو و مطالب مرتبط با آن را در سایت بیابد.

بسیاری از صاحبان سایت، کلمات سرچ شده در سایت خود را بررسی می کنند تا اگر مخاطبان در سایت آنها بدنبال محتوای خاصی هستند، همان محتوا را برای مخاطبان سایت ایجاد کنند.

رفع خطای 404 سایت​ و تاثیر آن بر سئو

اگر سئو را به بهینه سازی برای موتور های جستجو ترجمه کنیم، وجود صفحه 404 تاثیری بر آن ندارد، اما اگر سئو را مترادف با مراجعه کاربر واقعی  به سایت و بهینه سازی محتوا برای کاربر واقعی ترجمه کنیم، در این صورت وجود این صفحه بر سئو تاثیرگذار است.

وجود صفحه 404 مناسب شاید بر روی رتبه سایت ما در گوگل و سایر موتورهای جستجو تاثیر نکند اما تاثیر آن بر روی رضایت مندی مخاطب و تناسب طراحی سایت با تجربه کاربری کاملا مشخص است. افزایش خطاهای 404 در سایت به خودی خود، تاثیر منفی بر رتبه بندی گوگل ندارد.

رفع خطای 404 سایت​ با نرم افزار های متن باز

نرم افزار های متن باز مانند وردپرس و جوملا و دروپال به کاربران این امکان را میدهند که صفحه ای با نام 404.php را در سایت خود داشته باشند و آن را طبق نظر خود ویرایش کنند. اکثر این نرم افزار ها همچنین به کاربران خود امکان مدیریت صفحه 404 و ارور 404 را از طریق فایل .htaccess میدهند.

رفع خطای 404 سایت​ با ایجاد صفحه در نرم افزار های اختصاصی

سایت های Asp هم مانند سایت های PHP میتوانند از هر دو نوع بازگردانی ارور 404 استفاده کنند. این سایت ها میتوانند کاربرانی را که آدرسی را به اشتباه تایپ کرده اند به صفحه 404 هدایت کرده و یا آنها را به صفحه ای دیگر که معمولا صفحه اصلی سایت است، انتقال دهند. همانطور که گفتیم با توجه به تجربه کاربری بهتر است که کاربران به صفحه 404 مستقلی هدایت شوند.

 

در پایان در صورت داشتن هرگونه راهنمایی و سوال، کافیست با تیم آریاهاست 02166176625، تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ