10 اشتباه رایج ایمیل مارکتینگ


روزانه در حدود ۱۲ میلیارد ایمیل ارسال می‌شود که به ازای هر نفر ۱۲۲ ایمیل است. ایمیل مارکتینگ یکی دیگر از روش های نوین بازاریابی است که اگر بدرستی انجام شود برای شما موفقیت چشمگیری در کسب و کارتان دارد. اگر کاربرانتان به ایمیل‌های ارسالی شما پاسخ نمی‌دهند، ممکن است اشتباهاتی انجام داده اید که دچار اسپم شده اید. در این بخش ۱۰ اشتباه رایج ایمیل مارکتینگ را با شما در میان میگذاریم.

۱۰ اشتباه رایج ایمیل مارکتینگ

افرادی که ذر دیجیتال مارکتینگ فعال هستند، برای جذب هر یک کاربر از طریق ایمیل، زحمت‌ و هزینه‌های بسیاری را متحمل میشوند، بدین ترتیب لغو اشتراک (Unsubscribe) از سمت کاربران واقعا وحشتناک است زیرا با کاهش سرمایه کسب‌ و کار ارتباط مستقیم دارد.

یادتان باشد که قسمتی از لغو اشتراک‌ها طبیعی و قابل انتظار است اما با رعایت نکات اصولی بازاریابی ایمیلی میتوان این لغوها را به حداقل ممکن رسانید.

  • ارسال ایمیل بدون اجازه

قبل از ارسال ایمیل، باید از گیرندگان اجازه بگیرید، به این معنا که افراد از شما درخواست بازاریابی ایمیلی کرده باشند! این کار ساده منجر به شکایات اسپمی کمتر، امکان تحویل بهتر، کاهش مسئولیت قانونی و مهمتر از همه نتایج بهتری در باز شدن و کلیک لینک داخل ایمیل ها می شود.

برای گرفتن اجازه فقط کافیست کاری کنید که خود مخاطب آدرس ایمیلش را به شما بدهد. این کار بسیار ساده است، بدین صورت که در سایت مطلبی ارزشمند را برای دانلود قرار می دهید و از او می خواهید آدرس ایمیل خود را وارد کند تا لینک دانلود برایش ارسال شود.

البته پس از آنکه مخاطب اجازه داد و ایمیل هایی برایش ارسال شد بهتر است که باز این امکان وجود داشته باشد که مخاطب بتواند عضویتش را لغو کند، تا دیگر ایمیلی دریافت نکند.

  • عجله کردن

بزرگ ترین اشتباه زمانی است که بازاریابان در یک لحظه تصمیم می گیرند ایمیل های تبلیغاتی بفرستند و در همان لحظه اقدام به ارسال ایمیل می کنند. آن ها طراحی مناسبی انجام نمی دهند، به محتوا توجه نمی کنند، نمی دانند عنوان ایمیل را چه بنویسند، و این در حالی است که عنوان ایمیل مهم ترین نقش را در باز شدن ایمیل ها دارد.

با این کار ایمیل های ناقص برای تعداد زیادی از افراد ارسال می شود که هرگز در سایت شما عضو نشده، یا شما را فراموش کرده اند. به محض رسیدن ایمیل شما، آن ها در برنامه ایمیل خود بر روی دکمه «این هرزنامه است» کلیک می کنند.

مطالعات نشان داده که ۱۰ تا ۳۰ درصد از گیرندگان حتی در مورد ایمیل های درخواستی خود نیز این کار را انجام داده اند، زیرا فکر می کردند تنها روش موثر برای انصراف از عضویت همین است.

  • فرض اینکه مخاطبان شما را می شناسند

شاید شما یک فرم ثبت نام ایمیلی زیبا طراحی کرده اید و عده ای هم آمده اند و این فرم را پر کرده اند و آدرس ایمیل شان را در اختیارتان قرار داده اند. هنگامی که به طور ناگهانی خبرنامه های ایمیلی را دریافت می کنند، فرستنده را به عنوان اسپمر گزارش می دهند. توجه داشته باشید که اگر مرتبا با اعضای فهرست خود تماس برقرار نمی کنید، گیرندگان قدیمی ایمیل ها شما را تقریبا فراموش کرده اند.

نکته مهم دیگر آن است که ما ایمیلی را می فرستیم و می گوییم: « دکتر کریمی این هفته در کارگاه آموزشی ترفندهای بازاریابی را آموزش می دهد». فرض ما این است که اعضای سایت حتما ایشان را می شناسند. اما این فرض کاملا اشتباه است.

شما در متن هر ایمیلی که می نویسید فرض را بر این بگذارید که دریافت کننده ها به هیچ وجه با شما، برندتان و محصولاتتان آشنا نیستند. در متن ایمیل بسیار مفید و مختصر به تمام اطلاعات لازم اشاره کنید تا امکان کلیک شدن لینک های داخل ایمیل افزایش یابد.

  • هدف و قصدتان را به طور کاملا شفاف و صریح بیان نمی کنید.

هدف از ارسال ایمیل چیست؟ هر آنچه که به دنبالش هستید را دقیقا ذکر کنید تا کاربران بدانند که قصد شما از ارسال ایمیل چیست.

  • “متن بلند، خوانده نمی‌شود” .

این اصلی بسیار مهم است، ایمیل‌هایی که پر از کلمات و پاراگراف های طولانی و سنگین باشند، نادیده گرفته میشوند، شما خود نیز همینطور هستید.

در ارسال ایمیل از بیان نظرات و احساسات شخصی بپرهیزید. جملات را تا حد امکان خلاصه و کاملا صریح و شفاف هدف خود را بیان کنید. تعداد پاراگراف‌ها را بیشتر کرده اما اندازه آنها را کمتر کنید و حتما با ایجاد فضای خالی بین پاراگراف‌ها و استفاده از لیست‌های نشانه دار از سونامی کلمات دوری کنید.

  • ارسال یک ایمیل برای تعداد زیادی از افراد

هنگامی که یک ایمیل را برای تعداد زیادی از افراد ارسال می‌کنید، اولا کاربران با احتمال اینکه دیگران به شما پاسخ خواهند داد، از ارسال پاسخ به ایمیل شما خودداری می‌کنند و ثانیا به کاربران این حس تلقین میشود که این امر از عادات شماست و در لیست اسپم قرار میگیریدو

  • ارسال ایمیل به تعداد زیاد

ارسال ایمیل به تعداد زیاد، درست همانند ارسال یک ایمیل به افراد زیاد زیان بار است. اکثر ما ایمیل افراد یا شرکت‌هایی را در صندوق پستی خود داریم که کمتر توجهی به آن‌ها می‌کنیم. شما خود را تبدیل به چنین فرد یا شرکتی نکنید!

  • موضوع ایمیل 

از آنجا که چند خط ابتدایی متن در موبایل در حالت پیش نمایش به کاربر نشان داده می‌شود، دقت زیادی کنید تا با یک عنوان جذاب و متن فوق العاده کاربر علاقمند به مطالعه مطلب شما شود.

  • ایمیل های بسیار کوتاه رفتار بی ادبانه ای است. 

ایمیل “امروز نظرت را راجع به کتاب الکترونیکی برای من ارسال کن” را در نظر بگیرید. درست است که هدف صراحتا بیان شده است اما آیا کسی تمایل دارد به این ایمیل پاسخ دهد؟

یک سلام و احوالپرسی در ابتدا و آرزوی موفقیت در انتها می‌تواند به بهتر کردن لحن و ادبیات ایمیل کمک کند. سعی کنید با افراد خوب و مناسب ارتباط برقرار کنید.

  • ایمیل بهترین راه ارتباطی نیست!

گاه ممکن است یک پیامک یا یک تماس تلفنی، کارایی بسیار بالاتری نسبت به ارسال ایمیل داشته باشد، خود را محدود نکنید. هدف شما برقراری ارتباط با مشتریان است پس راه هایی مناسب برای اینکار پیدا کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *