بازاریابی ایمیلی , تبلیغات ایمیلی , ارسال ایمیل تبلیغاتی , افزایش فروش با ارسال ایمیل

نکات مهم ایمیل مارکتینگ


یک بازاریابی ایمیلی موفق به همین سادگی ها هم نیست. برای اینکه ایمیل های ارسالی شما میهمانان خوبی برای اینباکس های مخاطبانتان باشند، باید نکات مهم ایمیل مارکتینگ را رعایت کنید.

امروزه بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ یکی از ارکان اصلی تبلیغات به حساب می آید. در ایران نیز این روش بازاریابی مدت هاست که پای ثابت کمپین های تبلیغاتی است و با توجه به نوپا بودن صنعت استارت اپ ها در ایران، میتواند گزینه مناسبی برای کمپین های تبلیغاتی باشد.

به طور کلی بازاریابی ایمیلی در سراسر جهان با 5 هدف انجام می شود:

  • افزایش فروش
  • تولید آگهی
  • تقویت روابط
  • افزایش ترافیک وب سایت
  • ایجاد وفاداری برای نام تجاری

نکات مهم ایمیل مارکتینگ

۱- جنس مخاطبان خود را بشناسید و بدانید برای کدام قشر از مخاطبان جوامع مجازی ایمیل می فرستید. برای مثال اگر کار شما بهینه سازی وبسایت است، گروهی را مد نظر داشته باشید که به حوزه کاری شما نزدیک تر هستند.

۲- در ازای اطلاعات تماسی که مشتریان در اختیار شما قرار می دهند، شما باید چیزهای با ارزشی مانند خبرنامه، سمینار رایگان و یا اطلاعات بیشتر در مورد محصولات و خدمات خود را در اختیار آنها قرار بدهید.

۳- از پرسیدن اطلاعات غیر ضروری در هنگام جمع آوری اطلاعات یا ثبت نام کاربران یا مشتریان خودداری کنید. این موضوع نوعی حس عدم اعتماد را در طرف مقابل ایجاد می کند.

۴- حتما در ایمیل های ارسالی گزینه ای برای لغو اشتراک در نظر بگیرید. ایمیل های ناخواسته یا هرزنامه ها می توانند به شهرت برند شما ضربه بزنند.

۵- لیست مشترکان خود را به گونه ای مدیریت کنید که به سرعت و به نحو احسن بتوانید پاسخگوی درخواست ها یا لغو اشتراک آنها باشید.

۶- از آنجایی که لیست اطلاعات مشترکان می تواند تغییر کند، برای سرعت عمل بیشتر سعی کنید مخاطبان را با مشخصاتی خاص دسته بندی کنید.

۷- یک سیاست حفظ حریم شخصی تهیه کنید و به مشتریان و کاربران اطمینان دهید که اطلاعات تماس آنها نزد شما محفوظ خواهد ماند. به سیاست حفظ حریم خصوصی مشتریان احترام بگذارید و هرگز آن را نقض نکنید.

۸- قبل از ارسال هرگونه ایمیل تبلیغاتی، استراتژی بازاریابی خود را توسعه دهید و آن را متناسب با نوع کاربران تنظیم کنید.​

۹- از ایمیل مارکتینگ برای مقاصدی چون افزایش درآمد، تولید آگهی، تقویت روابط میان مشتریان، افزایش ترافیک وب سایت و یا ایجاد آگاهی عمومی در مورد نام تجاری خود استفاده کنید.

۱۰- مردم به ایمیلی توجه می کنند و پاسخ می دهند که توسط یک شخص نوشته شده باشد نه توسط یک روبات. پس متن ایمیل ها را خودتان بنویسید.

 نکات مهم ایمیل مارکتینگ

۱۱- از بکار بردن کلمه ی «رایگان» در موضوع ایمیل جدا خودداری کنید. زیرا این امر نوعی حس بدگمانی یا اسپم بودن را به مخاطب القا می کند.

۱۲- از کلماتی در ایمیل استفاده کنید که میتواند باعث جلب توجه مخاطب شود. مثلا از بکار بردن عباراتی مانند «خبرنامه بهمن ماه» خودداری کنید و در عوض از عباراتی مانند «۳۰ نکته برای یک بازاریابی ایمیلی موفق » یا «مصاحبه اختصاصی با …» استفاده کنید.

۱۳- به منافع مشتریان و مشتری مداری توجه ی ویژه داشته باشید. مثلا از کاربران بپرسید که نظرشان در مورد پیشنهادات ویژه یا خدمات جدید چیست.

۱۴- همیشه یک جدول شامل لینک های مفید در قسمت هدر ایمیل بگنجانید. به طوری افراد به راحتی بتوانند به بخش مورد نظرشان منتقل شوند. زیرا مطالعات نشان میدهد که اکثر مردم اگر چیزی توجشهان را جلب نکند به ادامه ی ایمیل توجهی نخواهند کرد. پس دلیلی قانع کننده برای خواندن ایمیل به آنها بدهید.

۱۵- برای پیام های متنی ساده از فضایی سفید استفاده کنید. برای نوشته های خود فونت مناسب در نظر بگیرید و متن ها را با قاعده و نظم مشخص در ایمیل جای دهید. برای تیتر ها از یک فونت بزرگتر و ضخیم تر استفاده کنید .

۱۶- ایمیل های ارسالی خود را از طریق سرویس های مختلف ایمیل چک کنید تا از سالم بودن محتوای ارسالی مطمئن شوید.

۱۷- سعی کنید بصورت هفتگی یا ماهانه یک بررسی جامع و کامل از عمل کرد خود داشته باشید.