انکر تکست , متن لنگر , بک لینک , افزایش رتبه , کلمه کلیدی

متن لنگر یا Anchor Text


در واقع هر بک لینکی که ایجاد یا دریافت می کنیم، با خودش متن لنگری به همراه دارد که می تواند بر رتبه ما روی آن کلمه کلیدی تاثیر بگذارد، متن لنگر یا Anchor Text مینامند. متنی قابل کلیک و لینک دار که معمولا به رنگ آبی و زیرخط دار قابل تشخیص هستند.

Anchor Text کلمات قابل مشاهده ای هستند که لینک ها هنگام اتصال به یک سند یا مکان دیگر در وب نمایش داده میشوند.

اهمیت Anchor Text بقدری بالاست که می تواند باعث افزایش رتبه شما در نتایج جست وجوی گوگل شود و یا به خاطر زیاده روی در استفاده از آن و بهینه سازی بیش از حد آن (Over Optimization)، وب سایتتان جریمه شود.

انواع متن لنگر یا Anchor Text :

۱. انکر تکست عمومی  (Generic Anchors)

عبارت هایی همچون “اینجا کلیک کنید” ، “ادامه مطلب”، “اطلاعات بیشتر” و جملاتی شبیه این که به صورت هایپرلینک در وبسایت های مختلف دیده اید، از نوع متن لنگرهای عمومی می باشند.

۲. انکر تکست نام تجاری  (Branded Anchors)

یک انکر تکست نام تجاری هر لینکی است که از نام تجاری در متن استفاده شود. استفاده از این نوع انکر تست آسیبی به سئو شما نخواهد زد، مگر اینکه برند شما با کلمه کلیدی هدفتان یکسان باشد.

۳. انکر تکست عریان  (Naked Link Anchors)

اگر از URL به عنوان لینک در یک متن استفاده شود انکر تکست عریان نامیده می شود. https://dm.center/fa/ و www.dm.center دو نمونه از Naked Link Anchors هستند.

۴. کلمه کلیدی + نام تجاری  (Brand + keyword Anchor)

عبارت “تبلیغات در فضای دیجیتال با DMC” مثالی از نوع نام «تجاری + کلمه کلیدی» است.

۵. انکر تکست تصویر  (Image Anchors)

استفاده از تصاویر در بین متن موجب تعامل بیشتر مخاطب با محتوای شما می شود. اما برای آنکه گوگل محتوای تصویری شما را شناسایی کند باید برای آن تگ Alt مشخص کنید. در یک عکس ، گوگل تگ Alt آن را به عنوان یک انکر تکست می خواند.

۶. انکر تکست فهرست بندی معنایی نهفته  (LSI Anchors)

Latent Semantic Indexing ) LSI ) که “فهرست بندی معنایی نهفته” ترجمه شده، به نوعی از انکر تست اشاره دارد که در متن انکر تکست خود از کلمه یا عبارتی مترادف با کلمه کلیدی مورد نظرتان یا از مشتقات آن استفاده کنید.

به عنوان مثال اگر “تبلیغات” کلمه کلیدی شماست، لینک LSI آن می تواند عباراتی همچون ” تبلیغات آنلاین” ، “بازاریابی آنلاین” یا ” تبلیغات اینترنتی” باشد.
بدین ترتیب اگر کاربری کلمه “تبلیغات” را در گوگل جستجو کند، در انتهای صفحه نتایج، جستجوهای مرتبط با آن برای او نمایش داده می شوند.

۷. انکر تکست  Partial Match

اگر در متنی که قصد دارید تبدیل به لینک شود، کلمه کلیدی مورد نظرتان به صورت جزئی به کار برود به عنوان Partial Match شناخته می شود.

برای مثال اگر “لینک سازی” کلمه کلیدی مورد نظر شما باشد در قالب این نوع از متن لنگر عبارت شما به صورت “اطلاعات بیشتر در مورد لینک سازی” می تواند نوشته شود.

۸. انکر تکست طولانی  (Long Tail Anchors)

این نوع از انکر تست شبیه به Partial Match است با این تفاوت که Long Tail Anchors طولانی تر است.

برای مثال لینک اشتباهات رایج که در طراحی وبسایت انجام می دهید، انکر تکست طولانی دارد.

۹. انکر تکست  Exact Match

در میان انواع انکر تکست ها Exact Match مهم ترین آنها به شمار می رود؛ اما با وجود قدرت زیاد ، اگر به طور افراطی برای تقویت سئو، از آن استفاده شود گوگل وبسایت شما را جریمه خواهد کرد.

عبارت لینک شما در Exact Match باید دقیقا با کلید واژه موردنظرتان مطابقت داشته باشد. برای مثال اگر کلمه کلیدی شما ” تبلیغات اینترنتی” باشد، متن لنگر شما نیز “تبلیغات اینترنتی” خواهد بود.

با توجه به اینکه Anchor Text برای موتورهای جستجو بسیار مهم است و می تواند تغییراتی را در رتبه بندی صفحات وب سایت شما ایجاد کند، مراقب باشید که از چه عنوانی و به چه تعداد در سایت خود استفاده می کنید.

استفاده بیش از حد از Anchor Text با یک عنوان و به یک صفحه خاص از وبسایت می تواند به همان اندازه که مفید است زیان بار نیز شود، پس به دنبال یک استراتژی خوب در این زمینه باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید