طراحی وبسایت , میزبانی سایت , افزایش بازدید , بهبود رتبه سایت , وبسایت موفق

عوامل موفقیت وبسایت


عوامل موفقیت وبسایت چه چیزهایی هستند؟ ایده خوب؟ زیبایی و ظاهر؟ مطالب مفید؟ بازدیدکنندگان بسیار؟ بهترین راه برای پاسخ به این سوال استفاده از تجربیات موفق ترین وب سایت ها در اینترنت می باشد.

 ۸۰ درصد از موفقیت سایت بسته به شیوه مدیریت آن است نه ظاهر یا نرم افزارهای آن! 

اغلب کسانی که برای طراحی وبسایت مراجعه می‌کنند، تحت تاثیر موفقیت و عملکرد دیجی کالا، یک ایده خوب برای فروش آنلاین دارند و بهمین خاطر باید یک وبسایت فروشگاهی داشته باشند. بیشتر این افراد پس از راه‌اندازی وبسایت و مدت زمانی که هیچ نتیجه ای نگرفتند، ناامید شده و سایت و دنیای اینترنت را بی اعتبار و گاها بدون حاصل میخوانند.

یادتان باشد که فرآیند فروش و بازاریابی آنلاین راه و روش خاصی دارد که داشتن یک وبسایت فروشگاهی تنها گام اول آن است.

مهمترین عوامل موفقیت وبسایت

برای موفقیت در کسب و کار خود خصوصا در بخش آنلاین، فاکتورهای مختلفی دخیل هستند که در زیر به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

۱. هدف 

با چه هدفی اقدام به راه اندازی وبسایت کردید؟ هر سایتی باید به صورت دقیق هدف خود را مشخص کند. مدیران سایت و بلاگرها باید درکی قوی از آنچه که میخواهند به مخاطب خود القا کنند، داشته باشند تا بتوانند برای رسیدن به آن هدف برنامه ریزی نمایند. اینکه چگونه سایت را مدیریت کنند، چه محتوایی آماده کنند، چه پیامی را به بازدید کننده ارسال نمایند و … تمام این مطالب بر عهده  مدیر یک سایت است.

۲. طراحی شیک و جذاب

قطعا طراحی گرافیکی زیبا و چشمگیر در جذب مخاطب تاثیر بسیار دارد. یک سایت زیبا که از نظر محتوایی ضعیف است و یا از نظر کارایی فایده اندکی به کاربران خود میرساند به زودی از فهرست سایت هایی که مردم آن را دوست دارند و مرتب به آن سر میزنند، حذف خواهد شد. سایت نباید یکبار مصرف باشد.

۳. رتبه در موتورهای جستجو 

در سایتهای اینترنتی و خصوصا موتورهای جستجو تبلیغات کنید. راه رایگان نمایش سایت شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو رعایت نکاتی ست که سازندگان موتورهای جستجو آن را منتشر کرده اند. مهمترین موتور جستجو گوگل است که ۷۰ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.

حتی اگر شما بسیار معروف باشید بدون داشتن یک برنامه مدون برای تبلیغ و بازاریابی در اینترنت، ناشناخته خواهید ماند.

۴. وضوح 

در برخی از طراحی های سایت پیچیدگی ها و عوامل گرافیکی و افکت های تصویری باعث به حاشیه رفتن و سردرگمی بازدید کننده میشود، بدین ترتیب که بیشترین توان بازدیدکننده به درگیر شدن در خصوص چگونگی کارکرد سایت میشود و یا یک پیام که فاقد ارزش کافی برای بازدید کننده است بارها در قسمت های مختلف سایت تکرار میشود.

همواره در طراحی سایت باید در نظر گرفت که هدف به صورت واضح به بازدید کننده منتقل گردد. این وضوح با توجه به دسته بندی های مختلف سایت ها میتواند متفاوت باشد، برای یک سایت خبری تحلیلی نوع هدف گیری و دسته بندی اخبار یا مطالبی که در سایت قرار میگیرد باید روشن گردد تا به تصمیم مخاطب برای مشترک سایت شدن و استفاده مکرر از این سایت را تسهیل نماید.

در برخی موارد وضوح از طریق ساده کردن سایت ایجاد میگردد، حذف تمام زوائد و شلوغی های سایت باعث میگردد تا مخاطب به راحتی و سادگی در سایت شما تردد کند.

۵. محتوای خواندنی و رایگان

عامل «کنجکاوی کاربران» نقشی بنیادی در موفقیت یک سایت دارد، با وجود به وجود آمدن میلیون ها سایت جدید، دو گروه از سایت های اینترنتی همچنان بیشترین بازدیدکنندگان را دارند: رسانه های اجتماعی و موتورهای جستجو.

اغلب کاربران کنجکاوند بدانند «امروز چه اتفاقاتی افتاده است؟» اهمیت عامل کنجکاوی ما را به سمت عامل مهمتری هدایت میکند: محتوای خواندنی و رایگان. سایت های موفق همیشه مطالب تازه ای برای مخاطبان خود دارند.

به یاد داشته باشید که محتوای خواندنی و رایگان مثل آهنربایی عمل می کند که هم کاربران بی حوصله و سرگردان و هم کاربران کنجکاو و باهوش را به خود جذب می کند.

۶. کاربران فعال

باید تمام تلاش خود را برای جذب کاربران تازه و مهم تر از آن حفظ کاربران قبلی انجام دهید. تمام فعالیت های شما بر روی سایتتان مثل ارتقا کیفیت، تنوع خدمات و زیبایی بخاطر رضایت کاربران است. پس اگر کاربری وجود نداشته باشد کم کم فعالیت های سایت به پایان می رسد.

۷. دسترس پذیری

اینکه یک محتوا از چه طریقی، جستجو شود و به مخاطب ارائه گردد و اینکه سایت با چه مرورگرها، سیستم عامل ها و یا دستگاه هایی قابلیت کارکرد داشته باشند را، دسترس پذیری مینامیم. ممکن است یک سایت به خاطر ساختار طراحی، بازدید کنندگان را مجبور به استفاده از یک مرورگر خاص و یا سیستم عامل مشخصی نماید. این عامل باعث از دست رفتن کاربر خواهد شد.

۸. بودجه و درآمد

راه اندازی یک سایت ممکن است در ابتدای کار بسیار کم هزینه به نظر برسد: یک کامپیوتر معمولی، یک خط اینترنت پرسرعت، ثبت یک دامنه، یک هاست مناسب و پرسرعت و یک نرم افزار CMS اپن سورس با قالب رایگان می تواند منجر به راه اندازی یک سایت با حداقل بودجه ممکن شود. اما این تازه ابتدای کار است.

بسیاری از سایت ها پس از چندماه فعالیت متوقف می شوند، زیرا  توجیه اقتصادی ندارند. هدف یک سایت هرچه باشد، چه انتفاعی و چه غیر انتفاعی، ناچارا نیازمند بودجه و توجیه اقتصادی است.

۹. نرم افزار کارآمد

 نرم افزار مدیریت محتوای کارآمد باید به گونه ای باشد که در دنیای اینترنت بتواند همچنان باقی بماند یعنی همه نیازهای سایت را پوشش دهد و انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد.

۱۰. تمرکز بر روی کاربرد اولیه در طراحی

بازدید کننده یا کاربر هدف اصلی ما در یک سایت است پس باید هدف و تمرکز ما برای برآورده کردن نیازهای کاربر باشد. بدانیم  یک کاربر چه چیزی را میخواهد از سایت ما به دست آورد، سپس اهداف خود را در آن بگنجانیم تا بیشترین بهره را از سایت برده و رضایت بازدید کننده را کسب کنیم. نیازهای کاربران همواره مقدم بر خواست های مدیر سایت است.

۱۱. مدیر خوب

مهمترین عامل موفقیت نیروی انسانی است. بدون داشتن یک نیروی خوب نمی توان فقط با تکیه بر مطالب و نرم افزارها سایت موفقی داشت. اهمیت مدیر سایت بگونه ای است که یک مدیر خوب می تواند عیوب نرم افزاری سایتش را با هوشمندی و کوشش بخوبی پوشش دهد.

۱۲. جابجایی در محتوا یا ناوبری

این عامل هم مرتبط با قابلیت استفاده است و هم مرتبط با دسترس پذیری، و همچنین یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد رضایت کاربر میباشد. اینکه ما میخواهیم یک کاربر بیش از یک صفحه از سایت ما را بازدید کند، و اینکه چگونه بتوانیم سایر محتواهای مورد نیاز کاربر را به او نشان دهیم کار طراحی ناوبری می باشد.

روش هایی مثل منوی اصلی که به ارائه لینک های صفحات و مطالب پر کاربرد سایت میپردازد، نقشه سایت، امکان جستجو برحسب تگ ها و دسته ها، صفحات راهنما و درباره ما و … نیز از جمله صفحاتی هستند که کاربران به دنبال یافتن آنها برای رسیدن به نتیجه مورد نظر خود در سایت میباشند.

همچنین لینک های مختلفی که در هر صفحه قرار میگیرد به کاربر کمک میکند تا محتواهای مرتبط با موضوع مورد علاقه خود را در سایت راحت تر پیدا کند. هر چه این موارد مرتبط تر و مورد نیاز بیشتر بازدید کنندگان باشد، در کسب موفقیت شما در وب سایت تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.

۱۳. قابلیت استفاده نیاز اولیه کاربران

سبک طراحی و ظواهر سایت هرگز نباید جایگزین کارایی و قابلیت استفاده بودن آن گردد. سایت هایی که مشکل در قابلیت استفاده خود دارند همواره در تلاش هستند تا بازدید کننده خود را با عوامل مختلفی در سایت نگه دارند اما آنچه مشخص است، با توجه به سهولت تعویض سرویس دهنده ها در اینترنت برای بازدید کنندگان، آنها با کمترین مشکلی در روند کاری خود اقدام به ترک سایتی مینمایند که قابلیت استفاده مناسبی نداشته باشد.

حرف آخر

امروزه مدیران و گردانندگان بسیاری از سایت های موفق، پس از تثبیت موقعیت خود در اینترنت اقدام به انتشار کتاب ها و یا مقالاتی درباره داستان موفقیت خود کرده اند. با مطالعه این آثار و بکار بردن نکات کاربردی شما نیز میتوانید وبسایتی موفق داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید