عوامل موفقیت وبسایت

عوامل موفقیت وبسایت

عوامل موفقیت وبسایت چه چیزهایی هستند؟ ایده خوب؟ زیبایی و ظاهر؟ مطالب مفید؟ بازدیدکنندگان بسیار؟ بهترین راه برای پاسخ به این سوال استفاده از تجربیات موفق ترین وب سایت ها در اینترنت می باشد.

در این مقاله خلاصه ای از عوامل موفقیت یک وب سایت را برایتان بازگو می کنیم، با امید به اینکه در جهت آگاهی شما گامی مثبت برداشته باشیم.

در همین ابتدا باید بگوییم که 80 درصد از موفقیت سایت بسته به شیوه مدیریت آن است نه ظاهر یا نرم افزارهای آن! 

1. هدف از عوامل موفقیت وبسایت

هر سایتی باید به صورت دقیق هدف خود را مشخص کند. مدیران سایت و بلاگرها باید درکی قوی از آنچه که میخواهند به مخاطب خود القا کنند، داشته باشند تا بتوانند برای رسیدن به آن هدف برنامه ریزی نمایند. اینکه چگونه سایت را مدیریت کنند، چه محتوایی آماده کنند، چه پیامی را به بازدید کننده ارسال نمایند و … تمام این مطالب بر عهده  مدیر یک سایت است.

2. طراحي شيك و جذاب از عوامل موفقیت وبسایت

قطعا طراحي گرافيكي زيبا و چشمگير در جذب مخاطب تاثير بسیار دارد. يك سايت زيبا كه از نظر محتوايي ضعيف است و يا از نظر كارايي فايده اندكي به كاربران خود میرساند به زودي از فهرست سايت هايي كه مردم آن را دوست دارند و مرتب به آن سر میزنند، حذف خواهد شد. سايت نبايد يكبار مصرف باشد.

3. بازاریابی و رتبه در موتورهای جستجو از عوامل موفقیت وبسایت

در سایتهای اینترنتی و خصوصا موتورهای جستجو تبلیغات کنید. راه رایگان نمایش سایت شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو رعایت نکاتی ست که سازندگان موتورهای جستجو آن را منتشر کرده اند. مهمترین موتور جستجو گوگل است که 70 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.

حتی اگر شما بسیار معروف باشید بدون داشتن یک برنامه مدون برای تبلیغ و بازاریابی در اینترنت، ناشناخته خواهید ماند.

4. وضوح از عوامل موفقیت وبسایت

در برخی از طراحی های سایت پیچیدگی ها و عوامل گرافیکی و افکت های تصویری باعث به حاشیه رفتن و سردرگمی بازدید کننده میشود، بدین ترتیب که بیشترین توان بازدیدکننده به درگیر شدن در خصوص چگونگی کارکرد سایت میشود و یا یک پیام که فاقد ارزش کافی برای بازدید کننده است بارها در قسمت های مختلف سایت تکرار میشود.

همواره در طراحی سایت باید در نظر گرفت که هدف به صورت واضح به بازدید کننده منتقل گردد. این وضوح با توجه به دسته بندی های مختلف سایت ها میتواند متفاوت باشد، برای یک سایت خبری تحلیلی نوع هدف گیری و دسته بندی اخبار یا مطالبی که در سایت قرار میگیرد باید روشن گردد تا به تصمیم مخاطب برای مشترک سایت شدن و استفاده مکرر از این سایت را تسهیل نماید.

در برخی موارد وضوح از طریق ساده کردن سایت ایجاد میگردد، حذف تمام زوائد و شلوغی های سایت باعث میگردد تا مخاطب به راحتی و سادگی در سایت شما تردد کند.

5. محتوای خواندنی و رايگان از عوامل موفقیت وبسایت

عامل «كنجكاوي كاربران» نقشي بنيادي در موفقيت يك سايت دارد، با وجود به وجود آمدن ميليون ها سايت جديد، دو گروه از سايت هاي اينترنتي همچنان بيشترين بازديدكنندگان را دارند: رسانه های اجتماعی و موتورهاي جستجو.

اغلب كاربران كنجكاوند بدانند «امروز چه اتفاقاتی افتاده است؟» اهميت عامل كنجكاوي ما را به سمت عامل مهمتري هدايت ميكند: محتواي خواندني و رايگان. سايت هاي موفق هميشه مطالب تازه اي براي مخاطبان خود دارند.

به یاد داشته باشید که محتوای خواندنی و رایگان مثل آهنربایی عمل می کند که هم کاربران بی حوصله و سرگردان و هم کاربران کنجکاو و باهوش را به خود جذب می کند.

6. کاربران فعال از عوامل موفقیت وبسایت

باید تمام تلاش خود را برای جذب کاربران تازه و مهم تر از آن حفظ کاربران قبلی انجام دهید. تمام فعالیت های شما بر روی سایتتان مثل ارتقا کیفیت، تنوع خدمات و زیبایی بخاطر رضایت کاربران است. پس اگر کاربری وجود نداشته باشد کم کم فعالیت های سایت به پایان می رسد.

7. دسترس پذیری از عوامل موفقیت وبسایت

اینکه یک محتوا از چه طریقی، جستجو شود و به مخاطب ارائه گردد و اینکه سایت با چه مرورگرها، سیستم عامل ها و یا دستگاه هایی قابلیت کارکرد داشته باشند را، دسترس پذیری مینامیم. ممکن است یک سایت به خاطر ساختار طراحی، بازدید کنندگان را مجبور به استفاده از یک مرورگر خاص و یا سیستم عامل مشخصی نماید. این عامل باعث از دست رفتن کاربر خواهد شد.

8. بودجه و درآمد از عوامل موفقیت وبسایت

راه اندازي يك سايت ممكن است در ابتداي كار بسيار كم هزينه به نظر برسد: يك كامپيوتر معمولي، يك خط اينترنت پرسرعت، يك دامنه، يك هاست ارزان و يك نرم افزار CMS اپن سورس با قالب رايگان مي تواند منجر به راه اندازي يك سايت با حداقل بودجه ممكن شود. اما اين تازه ابتدای کار است.

بسياری از سایت ها پس از چندماه فعاليت متوقف مي شوند، زیرا  توجيه اقتصادي ندارند. هدف يك سايت هرچه باشد، چه انتفاعي و چه غير انتفاعي، ناچارا نيازمند بودجه و توجيه اقتصادي است.

9. نرم افزار کارآمد از عوامل موفقیت وبسایت

 نرم افزار مدیریت محتوای کارآمد باید به گونه ای باشد که در دنیای اینترنت بتواند همچنان باقی بماند یعنی همه نیازهای سایت را پوشش دهد و انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد.

10. تمرکز بر روی کاربرد اولیه در طراحی از عوامل موفقیت وبسایت

بازدید کننده یا کاربر هدف اصلی ما در یک سایت است پس باید هدف و تمرکز ما برای برآورده کردن نیازهای کاربر باشد. بدانیم  یک کاربر چه چیزی را میخواهد از سایت ما به دست آورد، سپس اهداف خود را در آن بگنجانیم تا بیشترین بهره را از سایت برده و رضایت بازدید کننده را کسب کنیم. نیازهای کاربران همواره مقدم بر خواست های مدیر سایت است.

11. مدیر خوب از عوامل موفقیت وبسایت

مهمترین عامل موفقیت نیروی انسانی است. بدون داشتن یک نیروی خوب نمی توان فقط با تکیه بر مطالب و نرم افزارها سایت موفقی داشت. اهمیت مدیر سایت بگونه ای است که یک مدیر خوب می تواند عیوب نرم افزاری سایتش را با هوشمندی و کوشش بخوبی پوشش دهد.

12. جابجایی در محتوا یا ناوبری از عوامل موفقیت وبسایت

این عامل هم مرتبط با قابلیت استفاده است و هم مرتبط با دسترس پذیری، و همچنین یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد رضایت کاربر میباشد. اینکه ما میخواهیم یک کاربر بیش از یک صفحه از سایت ما را بازدید کند، و اینکه چگونه بتوانیم سایر محتواهای مورد نیاز کاربر را به او نشان دهیم کار طراحی ناوبری می باشد.

روش هایی مثل منوی اصلی که به ارائه لینک های صفحات و مطالب پر کاربرد سایت میپردازد، نقشه سایت، امکان جستجو برحسب تگ ها و دسته ها، صفحات راهنما و درباره ما و … نیز از جمله صفحاتی هستند که کاربران به دنبال یافتن آنها برای رسیدن به نتیجه مورد نظر خود در سایت میباشند.

همچنین لینک های مختلفی که در هر صفحه قرار میگیرد به کاربر کمک میکند تا محتواهای مرتبط با موضوع مورد علاقه خود را در سایت راحت تر پیدا کند. هر چه این موارد مرتبط تر و مورد نیاز بیشتر بازدید کنندگان باشد، در کسب موفقیت شما در وب سایت تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.

13. قابلیت استفاده نیاز اولیه کاربران از عوامل موفقیت وبسایت

سبک طراحی و ظواهر سایت هرگز نباید جایگزین کارایی و قابلیت استفاده بودن آن گردد. سایت هایی که مشکل در قابلیت استفاده خود دارند همواره در تلاش هستند تا بازدید کننده خود را با عوامل مختلفی در سایت نگه دارند اما آنچه مشخص است، با توجه به سهولت تعویض سرویس دهنده ها در اینترنت برای بازدید کنندگان، آنها با کمترین مشکلی در روند کاری خود اقدام به ترک سایتی مینمایند که قابلیت استفاده مناسبی نداشته باشد.

حرف آخر

امروزه مديران و گردانندگان بسیاری از سايت هاي موفق، پس از تثبيت موقعيت خود در اينترنت اقدام به انتشار كتاب ها و يا مقالاتي درباره داستان موفقيت خود كرده اند. با مطالعه این آثار و بکار بردن نکات کاربردی شما نیز میتوانید وبسایتی موفق داشته باشید.

ارسال یک پاسخ