کنترل پنل, هاست لینوکس, میزبانی, سی پنل, پلسک, طراحی وبسایت

کنترل پنل, هاست لینوکس, میزبانی, سی پنل, پلسک, طراحی وبسایت


هنگامی که شما برای میزبانی وب اقدام می کنید، حساب کاربری شما امکان دسترسی به یک کنترل پنل را می دهد. دراین مقاله شما خواهید آموخت که چه  پنل هایی مورد استفاده قرار میگیرند، و چگونه باید آنها را انتخاب کرد. با ما همراه باشید تا بتوانید به سوالات خود پاسخ دهید.

تعریف کنترل پنل

کنترل پنل یک رابط گرافیکی کاربر است که به صورت آنلاین در دسترس بوده و ابزارهایی برای مدیریت وبسایت، حساب میزبانی وب و گاهی اوقات سرور را فراهم می کند.
تقریبا هر شرکت میزبانی دارای یک  پنل است. این بخش قابل توجهی از برنامه میزبانی وب است چرا که کیفیت ویژگی ها و قابلیت های آن تا حد زیادی به نوع میزبانی وب بستگی دارد.

استفاده از رابط گرافیکی کاربر برای کنترل پنل 

تصور کنید که کامپیوتر را روشن می کنید. آیا می خواهید دستورات طولانی را همراه با یک صفحه نمایش سیاه و سفید با یک قلم تک رنگ نگاه کنید؟
یا بهتر آن است که از موس خود برای حرکت در اطراف یک رابط گرافیکی استفاده کنید، که با کلیک بر روی یک آیکون پنجره ها در اطراف حرکت کنند.
بیشتر مردم جلوه های بصری را ترجیح می دهند. این مساله برای میزبانی وب و مدیریت سرور نیز مشابه است.

استفاده از میزبانی وب بدون کنترل پنل

بصورت تئوری، شما می توانید، بدون نیاز به یک رابط اختصاصی برای دسترسی به حساب و میزبانی وب خود، با استفاده از ابزارهایی چون , SSH , secure shell , line , direct access command یا FTP به پروتکل انتقال فایل دسترسی داشته باشید.
اما در حقیقت، کار برای شما زمانی آسان تر می شود، که از پنل استفاده کنید، زیرا کار سریعتر انجام میگیرد.

وظایف کنترل پنل

۱. مدیریت حساب
وظایف مدیریت حساب که در پنل شما انجام می شود شامل تغییر مشخصات حساب، تمدید برنامه، بروزرسانی گذرواژه شما و موارد مشابهی از این قبیل می باشد.
نرم افزاری که  پنل را اجرا می کند اطلاعات کارت اعتباری شما را مدیریت می کند. اگر این نرم افزار امن و به روز نباشد، می تواند یک مشکل جدی باشد.

۲. مدیریت دامنه
تمام ویژگی های مربوط به نام دامنه نظیر 
• تمدید دامنه
• ویرایش DNS
• سوابق MX
• حمل و نقل دامنه
• مدیریت زیر دامنه
• ثبت دامنه های جدید
• آدرس های IP
به طور کلی، مدیریت دامنه، هر چند به ندرت انجام می شود، اما ممکن است یکی از پیچیده ترین و در عین حال مهمترین چیزهایی باشد که شما انجام می دهید.

۳. نصب یک کلیک
اگر شما قصد استفاده از نرم افزار وب یا سیستم مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس، جوملا، دروپال و یا ZenCart را دارید، سریعترین و ساده ترین راه برای بارگیری آن بر روی سرور میزبان شما، استفاده از یک installer یک کلیک مانند SimpleScripts یا Fantastico است.
Installer One Click دقیقا همان چیزی است که آن را صدا می کنند: شما محصول مورد نظر خود را می بینید و روی “نصب” کلیک میکنید، نصب کننده بقیه کارها را انجام میدهد.
به عنوان مثال، اگر شما یک کاربر وردپرس هستید، مجبور نیستید یک کپی از هسته وردپرس را به صورت دستی دانلود کنید، فقط کافیست آن را از طریق FTP در سرور وبسایت خود آپلود کنید. اگر شرکت میزبانی شما این خدمات را ارائه کند، از  پنل قابل دسترس خواهد بود.

۴. مدیریت ایمیل

• تنظیم حساب های ایمیل
• فرستنده ایمیل را تنظیم کنید
• تنظیم فیلترهای اسپم ایمیل
• مدیریت حساب های ایمیل
• حذف حساب های ایمیل
در حالی که ممکن است این امر جزئی به نظر برسد، اما کارهای اداری سنگین را در بلندمدت حذف می کند.

۵. FTP

FTP یا پروتکل انتقال پرونده فرایندی است برای دسترسی به فایل ها و پوشه ها در سرور. که چگونگی انتقال فایل ها را امکان پذیر میسازد.

آیا یک فایل HTML برای وب سایت در رایانه شخصی خود ایجاد کردید؟ بسیار خوب، برای دریافت این فایل بر روی سرور آنلاین، شما باید از FTP برای انتقال فایل به ارائه دهنده میزبانی وب خود استفاده کنید. تنظیم حساب های FTP و نیاز به دسترسی کلی به یک کنترل پنل دارد.

۶. پایگاه مدیریت داده
شما به یک پایگاه مدیریت داده نیاز دارید، که کنترل پنل آن را در اختیار شما قرار میدهد. برای اکثر افراد، پایگاه داده های خروجی با بسته های میزبانی وب استاندارد، کافی است. به همین ترتیب، بسیاری از  پنل ها با MySQL خوب عمل می کنند.
 پنل همچنین به شما اجازه می دهد تا زبانه ها را در پایگاه داده خود نگه دارید و به سوالات زیر پاسخ دهید:
آیا پایگاه داده من آنلاین است؟
چگونه انجام می شود؟
آیا اطلاعاتی درباره مسائل مربوط به داده، پایگاه داده یا سرور پایگاه داده من وجود دارد که باید آن را بدانم؟

پشتیبانی ادغام
اگر میخواهید از نوع دیگری از پایگاه داده استفاده کنید، بهعنوان یک پایگاه داده SQL یا NoSQL، باید مطمئن شوید که پنل شما چنین ادغامهایی را پشتیبانی میکند.
به عنوان مثال، بعضی از میزبان ها، به طور پیش فرض، PostgreSQL را پشتیبانی می کنند، اما اگر شما نیاز به استفاده از SQL Server مایکروسافت داشته باشید، انتخاب های شما محدودتر و در بیشتر موارد گران تر خواهد بود.

۷. مدیریت فایل

شما ممکن است بخواهید به جای یک مدیریت فایل مبتنی بر مرورگر برای مدیریت فایل های خود در سرور، از FTP استفاده کنید. با این حال، اگر FTP برای شما نیست، اکثر پنل ها نوعی مدیریت فایل مبتنی بر مرورگر را فراهم می کنند که سهولت استفاده آنها از یک سیستم به سیستم دیگر بسیار متفاوت است.

علاوه بر این، استفاده از FTP به این معنا نیست که شما می توانید کنترل پنل را کاملا از بین ببرید. شما هنوز برای کنترل کاربران FTP نیاز به  پنل دارید. همچنین نیاز به ایجاد کاربران و دادن سطوح مناسب مورد نیاز آنها برای تکمیل وظایف خود، دارید.

۸. پشتیبان گیری
اکثر  پنل ها شامل برخی از انواع ابزار ساخته شده در فایل پشتیبان فایلی است که به طور منظم اجرا می شود. اگر این مورد نیست، شما به یک سیستم پشتیبان سوم شخص دسترسی خواهید داشت.
صرف نظر از این، کنترل پنل شما جایی است که می خواهید برای پشتیبان گیری، و همچنین دسترسی به هر یک از پشتیبان ها ایجاد کنید. همچنین گاهی اوقات شما می توانید از آن برای بازگرداندن پشتیبان استفاده کنید.

۱۰. حمایت کردن
پشتیبانی ، چت آنلاین و دیگر ویژگی های پشتیبانی تقاضاهایی است که تقریبا همیشه از طریق  پنل مدیریت می شود.گاهی اوقات شما همچنین مستندات پایگاه داده و سوالات متداول را در صفحات موجود در  پنل پیدا خواهید کرد.
با این حال، برخی از میزبان ها ممکن است این فایل ها را در جاهای دیگر میزبانی کنند. در صورتی که این چنین باشد، پیوندهایی به اسناد در  پنل خواهید یافت.

برخی از این وظایف ممکن است یک بار باشد مانند تنظیم وب سایت شما و یا انتقال همه فایل های محتوا. بعضی از رویدادها مانند آپدیت فایلهای موجود یا جستجو در تجزیه و تحلیل وب سایت شما منظم هستند. دانستن آنچه که از کنترل پنل میخواهید به شما کمک خواهد کرد که تصمیم بگیرید کدام یک برای شما مناسبتر است.
شما می توانید گزینه های خود را براساس ویژگی های موجود، محدود کنید.

حفاظت از کنترل پنل
هنگامی که برای اولین بار یک برنامه میزبانی جدید را خریداری می کنید، کنترل پنل های بیشتری را در وب سایت جدید خود خواهید دید.
باید به طور مرتب هر روز به آن سر بزنید. اگر سختکوش باشید، آمار پایه و استفاده از سرور را بررسی کنید و مطمئن شوید همه چیز به درستی اجرا می شود.
از آنجا که شما از آن استفاده می کنید ، مهم است که علاوه بر ارائه ویژگی ها و عملکرد مورد نیاز شما، از انجام کار خود لذت هم ببرید!

تجربه میزبانی کنترل پنل
کنترل پنل تجربه اولیه شما از حساب میزبانی وب تان است. شما نمی توانید سرعت و عملکرد وب سایت و سرور خود را ببینید، اما می توانید پنل را ببینید. عامل اصلی تعیین کننده در رضایت کلی شما از برنامه میزبانی وب پنل خواهد بود.

دست راست شما کنترل پنل 
برخی از کاربران پیشرفته وجود دارند که می خواهند یک ابزار خاص داشته باشند تا بتوانند از یک کنترل پنل خاص استفاده کنند.
اکثر کنترل پنل ها در مورد کارکرد یکسان هستند. این مساله مهمی است، مخصوصا برای افرادی که برنامه های میزبانی وبی دارند که گزینه های زیادی در دسترس ندارند.
مسئله اولویت
صرف نظر از آنچه میزبان شما ارائه می دهد، احتمالا گزینه ای مناسب برای برآورده ساختن نیازهای خود دارید و آنچه را که لازم دارید را انجام می دهید.
هر کنترل پنل دارای:
• رابط کاربری متفاوت
• طراحی های مختلف
• روش دیگری برای مقابله با وظایف.
میباشد.

نحوه انتخاب کنترل پنل

یشتر شرکت های میزبانی وب تنها یک کنترل پنل را ارائه می دهند و برخی از آنها دو و یا سه . به طور معمول، برنامه های مبتنی بر لینوکس با cPanel / WHM همراه هستند، در حالی که برنامه های میزبانی ویندوز با Plesk همراه است.
انتخاب کنترل پنل شما ممکن است دقیقا به سیستم عاملی که وب سرور شما از آن استفاده می کند بستگی داشته باشد.
طرح های حق بیمه
اگر VPS یا میزبانی اختصاصی را انتخاب کنید، گزینه های بیشتری خواهید داشت. شما می توانید تقریبا هر گزینه ای که می خواهید را نصب کنید.
هنگامی که گزینه های میزبانی خود را بر اساس عوامل دیگر به تعداد کمی محدود کرده اید، باید ببینید که آیا آنها کنترل پنل های مختلفی دارند.
اگر میزبان شما گزینه های مختلفی را ارائه می دهد، ببینید آیا می توانید یک نسخه ی نمایشی از آن دریافت کنید. بسیاری از شرکت های میزبانی وب دارای یک کنترل پنل پشتیبانی می باشند که می توانید آن را امتحان کنید.

محبوبترین کنترل پنل

محبوب ترین های میزبانی وب cPanel و  PleskcPanel گسترده ترین کنترل پنل میزبانی وب است، و Plesk در مقام دوم قرار دارد.

آموزشطراحی وبهاستینگوبلاگ

طراحی وبسایتهاستهاست ارزانهاست لینوکسهاستینگ، هاست سی پنل ارزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *