بردکرامب , وبسایت , سایت فروش , بهبود رتبه , جستجوی گوگل

breadcrumb


breadcrumb در سایت یک مسیریاب برای کاربران است، که از طریق آنها کاربران در سایت هایی که دسته بندی انبوهی دارند به راحتی با یک کلیک میتوانند به صفحات قبلی بازگردند.

استفاده از breadcrumb در سایت هایی که بر اساس سلسله مراتب خاصی طراحی شده اند باعث نظم و سازمان دهی بهتر مطالب و دسته بندی ها میشود و در نتیجه در بهینه سازی و سئو سایت نیز تاثیرگذار است.

انواع breadcrumb درطراحی سایت:

1. بردکرامب های مربوط به لوکیشن

این بردکرامب به کاربر نشان میدهد که در حال حاضر در کدام نقطه از سایت قرار دارد، و در سایت هایی که دارای محتوای بسیار هستند، کاربرد دارند و کاربر به راحتی و تنها با یک کلیک میتواند به صفحه های قبل و یا سطوح بالاتر سایت بازگردد.

2. بردکرامب از نوع ATTRIBUTE

این بردکرامب به صورت فیلتر عمل میکند و برحسب انتخاب کاربر پیوسته تغییر میکند، اشتباه نکنید مکان شما را در سایت نشان نمی دهد بلکه به شما نشان میدهد که مطالب هر صفحه راجع به چه موضوعی است.

این بردکرامب ها در سایتهای تجارت الکترونیک یا همان سایت های فروشگاهی بیشترین کاربرد را دارند و کاربر را قادر میسازند تا با استفاده از فیلترهای مشخص محصول مورد نظر خود را پیدا کند.

3. بردکرامب های مسیر

این بردکرامب کمترین کاربرد را در وب سایت ها دارد، دقیقاً همان کاری را میکنند که دکمه back در مرورگرها انجام میدهد. وجودشان هیچ کمکی به بهبود UX نمیکند و بیشتر یک جز اضافه هستند. به همین خاطر این نوع بردکرامب تقریباً منسوخ شده است .

کدام نوع BREADCRUMB را در چه وبسایتی استفاده کنیم؟

بردکرامب های لوکیشن برای سایت هایی مناسب هستند که سطوح محتوا و صفحات بسیاری دارند. یکی از بهترین مثال ها در این مورد سایت های آنلاین فروش میباشند که هزاران صفحه دارند.
بردکرامب های attribute برای سایت های فروشگاهی مناسب هستند تا از طریق آنها بتوانید فیلترهای دلخواه را اعمال کرده و محصول مورد نظر خود را سریعتر و راحتتر پیدا کنید. کاربر در هر زمانی که بخواهد این فیلترها را تغییر داده یا حذف میکند.

نکات ضروری برای استفاده BREADCRUMB در طراحی سایت

– همواره دقت داشته باشید که آیتم تکراری در بردکرامب ها نباشد زیرا باعث سردرگمی کاربر میشود.
– از علامت < برای جداسازی بردکرامب ها استفاده کنید، چون علامتی آشنا برای کاربران است.
– سعی کنید در زمان استفاده از بردکرامب ها در طراحی سایت از کلمات کلیدی سایت که میخواهید با آن ها رتبه ای در موتورهای جستجوی گوگل داشته باشید استفاده کنید، این کار به سئو سایت نیز کمک میکند.